4 asırlık camideki saate benzeyen figürün sırrı çözülemiyor

Samsun'un Kavak ilçesinde, 4 asırdır ayakta duran ve yapımında çivi kullanılmayan Bekdemir Camii’nin içerisinde bulunan kök boyadan yapılmış saat şeklindeki figürün sırrı çözülemiyor. Saatin üzerindeki rakamlar Arapça gibi ama Arapça ya da Osmanlıcada böyle rakamlar yok. Saatin neyi belirlediği de gizemini koruyor

20 Aralık 2017, Çarşamba 16:59
A A
Samsun'un Kavak ilçesindeki Bekdemir Camii'nin imamı Kemal Taşkın, "Camide çeşitli figürler, yazılar ve resmedilmiş bir çoğunun anlamını biliyoruz. Ancak mihrabın solunda yer alan saat şeklindeki figürün neden resmedildiğini ve ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Birçok araştırmacı geldi ancak ne olduğunu anlayamadı" dedi.


 

'CAMİ, 1596 YILINDA ÇİVİ KULLANILMADAN YAPILMIŞ' 


Kavak'ta, 1596 yılında Ladikli Hacı Abdurrahman tarafından yaptırıldığı belirtilen tarihi cami, yapımında çivi kullanılmaması ve içinin kök boyalarla özel motifler yapılarak, süslenmiş olmasıyla ön plana çıkıyor.


 

'RAKAMLAR ARAPÇA GİBİ AMA BÖYLE RAKAMLAR YOK'


4 asırdır ayakta duran Bekdemir Camii’nin içerisinde bulunan kök boyadan yapılmış saat şeklindeki figürün ise sırrı çözülemiyor. Birçok araştırmacının geldiğini ancak figürün ne olduğunu anlayamadığını söyleyen cami imamı Kemal Taşkın, "Camide çeşitli figürler, yazılar ve resmidilmiş bir çoğunun anlamını biliyoruz. Ancak mihrabın solunda yer alan saat şeklindeki figürün neden resmedildiğini ve ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Mihrabın sağında ve solunda 4 halifenin yazılı olduğu figürler var.Bu yazıtların yanında da saat şeklinde bir figür konulmuş. Ama bu saat neyi belirliyor, neye göre bu rakamlar ve yazılar yazılmış bu halen çözemedik. Ben bununla ilgili bir fikir yürütemedim. Üzerinde Arapçaya benzeyen rakamlar var. Ama böyle rakamlar yok. Osmanlıca falan da değil. Çözülmesini çok arzu ediyoruz. Birçok araştırmacı geldi ancak ne olduğunu anlayamadı" dedi.

Hakan AKGÜN / KAVAK (Samsun), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;