4 genç kız intihar mı etti?

Kahramanaraş'ta Aksu Çayı'nda ikisi ikiz dört kız kardeşin cesedi bulundu. Kız kardeşlerin "Beraber mi intihar etttiler" iddiları ise araştırılıyor

04 Ekim 2009, Pazar 14:59
A A

Yaşları 12 ila 23 arasında değişen kardeşlerin ölümü sırrını korurken, acı haberle yıkılan yakınları morg önünde fenalık geçirdi

Kahramanmaraş’ta, Aksu Çayı üzerindeki Hasancıklı Köprüsü altında aynı soyadı taşıyan 2’si ikiz 4 kız kardeşin cesedi bulundu. Jandarma ve polis ekipleri, dün saat 14.30 sıralarında yapılan bir ihbar üzerine Kahramanmaraş-Kayseri karayolunun 12’nci kilometresinde Aksu Çayı üzerindeki Hasancıklı Köprüsü’ne giderek ceset aradı.

Kahramanmaraş Belediyesi’ne ait dalgıçların da katıldığı arama sonunda güvenlik güçleri, saat 17.00 sıralarında, Hasancıklı Köprüsü altında ve çevresinde önce 16 yaşındaki ikizler Ayşe ve Asiye Karaağaç’ın, daha sonra 23 yaşındaki Hamide Karaağaç ve 12 yaşındaki Emine Karaağaç’ın cesetlerini buldu.

Cesetlerin, yanında içinde kızkardeşlere ait çantalar ele geçti. Dayı teşhis etti Sudan çıkarılan ve üzerlerinde elbiseleri bulunan 4 genç kızın cesedinde yara ve kurşun izine rastlanmadı. Kardeşlerin boğulma sonucu öldüğü üzerinde duruluyor. Kızların, hep birlikte köpründen atlayarak intihar ettiği ileri sürülürken, bazı görgü tanıkları da kızlardan birinin suya düştüğü, diğerlerinin de onu kurtarmak için suya atladığı iddia edildi.

Diğer bir iddia da kardeşlerin intihar ettiği yönünde. Olayın duyulması üzerine kızların dayısı Mehmet Kızılkaya ile bazı akrabaları, hastane morguna gelerek 4 kızı teşhis etti.

Çok üzgün olduğu gözlenen ve konuşmakta zorlanan dayı Mehmet Kızılkaya, “Antalya’da oturuyorum. Tatilimi geçirmek için Kahramanmaraş’a geldim. Yeğenlerim 20 yıldan beri burada yaşıyor” dedi.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, olayla ilgili iki savcıyı görevlendirdiğini söyledi. Akraba olan kızların cinayete mi kurban gittiği, boğulma ya da kaza sonucu mu öldüğü yapılacak otopside belirlenecek.

İkizlerden Asiye Karaağaç Süha Erler Lisesi’nde, Ayşe ise Erdem Beyazıt Anadolu Lisesi’nde okuyordu. Kızların 4 erkek kardeşi bulunduğu belirtildi. 4 kızkardeşin ölüm haberini alan yakınları morg önünde fenalık geçirdi.

4 KIZ DA SİYAH GİYİNMİŞTİ

4 kız kardeşin Ceyhan Nehri’nde cesetlerinin bulunması ile ilgili sır, ilk otopside de aydınlanamadı. Cesetler üzerinde herhangi bir ize rastlamayan Adli Tabip, suda boğulma öncesi dış etki ile boğulma emaresi de bulamadı. Talihsiz 4 kardeşin cesetlerinden parçalar alınarak kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için incelenmesine karar verildi.

Diyarbakır’dan 16 yıl önce Kahramanmaraş’a kardeşleri ile birlikte göç ederek inşaat işçiliği yapan Abdullatif Karaağaç’ın 8 çocuğundan 23 yaşındaki Hamide, 17 yaşındaki Ayşe ve Emine ile 16 yaşındaki Asiye’nin Adana Adli Tıp’taki otopsisi öğlen saatlerinde tamamlanarak, toprağa verilmek üzere tekrar Kahramanmaraş’a götürüldü.

Otopsi sırasında Adli Tıp Kurumu önünde üzgün bir şekilde bir kenarda oturan ve hiç konuşmayan baba Abdullatif Karaağaç’ın yakınlarına, öğlene doğru 4 kızının evden ayrıldığını söylediği, olayla ilgili hiçbir tahminde bulunamadığı belirtildi.

Kızların dayısı Hasan Yüce şunları anlattı: “Bunlar birlikte mahalledeki bakkaldan çekirdek ve kola alarak olay yerine pikniğe gitmişler. Orada piknik yaparken bir balıkçı da görmüş. Ama nasıl suya girdiklerini kimse görmemiş.

Sürekli buraya pikniğe giderlerdi. Belki kızlardan biri suya düştü, diğerleri de onu kurtarmak için atlamıştır. Otopsi için buraya gönderilmesi iyi oldu. Ölüm sebeplerini biz de merak ediyoruz. Çünkü herkes farklı bir şey söylüyor. Anne babaları da bir tahminde bulunamıyor. Yalan yanlış şeyler konuşuluyor. Kesin ölüm sebebinin belli olmasını istiyoruz.”

4 kız kardeşin cenazeleri tek bir cenaze aracına konularak toprağa verilmek üzere Kahramanmaraş’a götürüldü. 4 de erkek kardeşleri olan 16- 23 yaşlar arasındaki kızlardan sadece Ayşe ve Asiyenin okula gittiği, küçük kardeşlerinin ise okutulmadığı anlaşıldı. Ayşe ile Emine’nin ikiz olmadıkları, nüfusa geç ve aynı tarihte yazılmaları nedeniyle böyle bilindiği belirtildi.

DÖRDÜ DE SİYAH GİYMİŞ

Kahramanmaraş’a 12 kilometre uzakta, Kayseri yolu üzerindeki Kılavuzlu Barajı piknik alanına gitmek üzere Yavuz minibüslerine bindikleri belirlenen Karaağaç kardeşlerin, son durakta inerek uzaklaştıkları ortaya çıktı. Onları son gören minibüs şöförlerinden biri, sadece dördünün de siyah giysili olmalarının dikkatini çektiğini, neşeli bir görüntüleri olduğunu söyledi.

2 Cumhuriyet Savcısı’nın el koyduğu olayla ilgili tahminler bugün de değişmedi. 4 kızın nehir kenarındaki mont ve çantalarında herhangi bir not da çıkmadı.

4 ceset ile ilgili 3 olasılık üzerinde durulurken, kızlardan birinin nehire düştüğü, diğerlerinin de kurtarmaya çalışırken boğulmuş olabileceği olasılığı ağırlık kazanmaya başladı. Cinayet ve toplu intihar olasılıkları da soruşturuluyor.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;