4 kız kardeş yan yana gömüldü

4 kız kardeş yan yana gömüldü

04 Ekim 2009, Pazar 18:45
A A

Ceyhan Nehri'nde cesetleri bulunan 4 kız kardeş, düzenlenen törenin ardından Şeyhadil Mezarlığı'nda yan yana toprağa verildi.

Adana Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsinin ardından 23 yaşındaki Hamide, 17 yaşındaki Ayşe ve Emine ile 16 yaşındaki Asiye Karaağaç'ın cenazeleri saat 16.30 sıralarında Kahramanmaraş'taki evlerine getirildi. Karaağaç ailesinin Selçuklu Mahallesi 37 sokak 9 numaralı evinin önüne cenazelerin getirilmesi sırasında genç kızların aile bireyleri ve yakın arkabaları sinir krizleri geçirdi.

Cenazelerin Adana'da Adli Tıp Kurumu'ndan alındıktan sonra bir camiye götürülüp, orada yıkandığı ve ardından cenaze namazı kılındığı belirtilerek, cenaze aracı doğrudan Şeyhadil Mazarlığı'na gitti. Kız kardeşler, yan yana kazılan mezarlara gömüldü.

Genç kız kardeşlerin annesi Fikriye ve babası Abdullatif Karaağaç, evlatlarını kaybetmenin derin acısını yakarken, cenazeye Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Okay ile Karaağaç ailesinin yakınları katıldı.

"BAŞARAILI BİR ÖĞRENCİYDİ"

Kahramanmaraş-Kayseri kara yolunun 12. kilometresindeki Hasancıklı köprüsü altında, suda cesedi bulunan 4 kız kardeşten 16 yaşındaki Asiye Karaağaç’ın eğitim gördüğü Anadolu Lisesi’nin en başarılı öğrencilerinden biri olduğu belirtildi. Asiye Karaağaç’ın eğitim gördüğü Kahramanmaraş Erdem Beyazıt Anadolu Lisesi Müdürü Fazlı Zabun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olaydan büyük üzüntü duyduklarını söyledi. 10 Fen-C sınıfı öğrencisi AsiyeKaraağaç için yarın etkinlik düzenlemeyi düşündüklerini ifade eden Fazlı Zabun, şöyle konuştu: "Asiye başarısıyla dikkati çeken bir öğrenciydi. Çalışkan olmasına karşın ailesini fakir biliyorduk ve bu kızımızın yemek, servis harcamalarına elimizden geldiğince katkıda bulunuyorduk. Çok efendi, neşeli bir öğrencimizdi. Bizim bildiğimiz kadarıyla psikolojik ya da başka bir sorunu yoktu."

"ŞAŞKIN VE ÜZGÜNÜZ"

Kız kardeşlerin amcası Şerif Karaağaç, olayı öğrendikleri dün akşamdan bu yana şaşkın ve üzgün olduklarını belirtti. 4 kız kardeşin hayatını kaybettiği olaya ilişkin hiçbir bilgilerinin olmadığını vurgulayan Şerif Karaağaç, "Olayın nasıl olduğuna ilişkin bize ulaşan bir bilgi yok" dedi. Jandarmanın olayı aydınlatmasını beklediklerini ifade eden amca Karaağaç, şunları kaydetti: "Olayı dün akşam öğrendik. O saatten bu yana şaşkınız, üzgünüz. Perişan olduk. Ayakta duracak takatimiz kalmadı. Anneleri konuşamıyor, sakinleştirici iğnelerle teskin edilmeye çalışılıyor. Kardeşim, yani kızların babası cenazeyi getirmeye gidenlerle birlikte Adana’da bulunuyor."

3 KATLI EVDE YAŞIYORLAR

Mahalle sakinlerinden alınan bilgiye göre, Karaağaç ailesi 20 yıl kadar önce Diyarbakır’dan Kahramanmaraş’a göç etti. Ailenin Kahramanmaraş’a göç etmesinin ekonomik gerekçeyle olduğu kaydedildi. Baba Abdüllatif Karaağaç’ın uzun yıllar inşaatlarda beton işlerinde çalıştıktan sonra bir beton döküm makinesi satın aldığı, kardeşi Şerif Karaağaç ile birlikte inşaatlarda beton işi yaptığı belirtildi. Kız kardeşlerin babası Abdüllatif Karaağaç, mülkiyeti kendisine ait olan Selçuklu Mahallesi’ndeki 3 katlı ve 6 daireli evde kardeşi Şerif Karaağaç ile birlikte yaşıyor. Gazetecilere olaya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınan Karaağaç ailesi fertleri ve yakınları, taziyeleri kabul ediyor.

Kahramanmaraş’ta dün, Kayseri kara yolunun 12. kilometresinde Hasancıklı Köprüsü altında, bir ihbar üzerine jandarma tarafından yapılan aramada, yaşları 16 ile 23 arsında değişen, 2’si ikiz, dört kız kardeşin cesetleri bulunarak, sudan çıkarılmış, kız kardeşlerin cesetleri otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti.

DHA - AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;