4 Şubat'ta eylem var

4 Şubat'ta eylem var

02 Şubat 2010, Salı 13:08
A A

Dün Tekel işçileri için sendikalarla hükümet arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmazken, bugün bir araya gelen konfederasyon yetkilileri 1 günlük genel grev kararı aldı.

SEKA ÖRNEĞİ

Daha önceden 3 Şubat olarak açıklanan üretim durdurma günü 4 Şubat’a çekildi. Yapılan görüşme sonrasında açıklama yapan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, “50 gündür devam eden tekel eylemi eylemliliği devam ederken önce 21 Ocak’ta sonra 26 Ocak’ta bir araya geldik. 6 konfederasyon başkanının da görüşü bu meseleyi masada diyalogla çözmekti. Ancak diyalogla olmazsa 3 Şubatta üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı ilan etmiştik. Dün gece geç saatlere kadar yaptığımız görüşmelerden bir sonuç alamadık, anlaşmazlıkla sonuçlandı. Yaptığımız bu müzakereler sonrasında 4/C statüsünün belli bir noktaya gelmesini önemsiyoruz. Bunun örnekleri var bu işyeri özelleştirmenin neticesinde buraya varsa da burası kapatılıyor. Seka örneği var, Seka fabrikası kapatıldığında orda çalışanlar İzmit Belediyesine devredildiyse, buradaki arkadaşlar da işyeri kapatılıp bir başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçmeliydiler. Ancak hükümeti bu konuda ikna edemedik 4/C nin dışarısına kapsam olarak çıkaramadık. Bizim talebimizle hükümetin önerisi arasındaki fark bu,” diye konuştu.

4 ŞUBAT’TA ÜRETİM DURACAK

6 konfederasyonun bir araya gelip 3 Şubat için aldıkları ‘üretimden gelen gücü kullanma eylemini’ aldıkları kararla 4 Şubat’a ertelediklerini belirten Türk-İş Başkanı “4 Şubatta üretimden gelen gücümüzü sabah 08.00 ile 17.00 arası kullanacağız,” dedi.

TEKEL İŞÇİLERİNE TAKSİM'DE YÜRÜYÜŞLÜ DESTEK

Öte yandan TEKEL işçilerinin Ankara'da günlerdir sürdürdüğü eyleme destek veren yaklaşık 150 kişilik bir grup, öğle saatlerinde Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde toplandı. Türk - İş, DİSK , KESK , Kamu - Sen, İstanbul Tabip Odası, TMMOB, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odasına üye yaklaşık 150 kişilik bir grup, yağmura aldırmadan Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Grup yürüyüş boyunca hükümet aleyhine slogan attı."Birleşelim, Tek - El olalım " pankartının dikkat çektiği yürüyüş sırasında İstiklal Caddesi'nde ilerleyen tramvay bir süre durmak zorunda kaldı.

"TEKEL İŞÇİSİ KADROLU ÇALIŞMAK İSTİYOR"

Galatasaray Meydanı'na ulaşan grup burada da bir süre slogan attıktan sonra basın açıklaması yaptı. Konfederasyonlar adına basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Cancı, "AKP hükümeti özlük hakları elinden alınan Tekel işçilerinin sorununu çözmek yerine işçileri sokağa itmiştir. Kıdem ve ihbar tazminatı Tekel işçisinin yasal ve doğal hakkıdır.Tekel işçileri hükümetten daha fazla para alabilmek için sokağa dökülmediler. Tekel işçisi işçi olarak kadrolu çalışmak istiyor. Tekel işçisi her işçi gibi güvenceli sendikalı çalışma hakkını savunuyor; anayasal hakkını savunuyor" dedi.

"ELLER ŞALTERDE"

"Bizler konfederasyonlarımızın 4 Şubat'ta aldığı dayanışma kararını uygulamaya hazırız. " diyen Cancı, " Ama Ankara'da kulaklar sağırsa, 4 Şubat'ta eller şalterde. Haklar alınana kadar işçilerin mücadelesi sürecektir" diye konuştu. Cancı, " Başbakan Tayyip Erdoğan bizi TEKEL işçisi seçmedi diyor. Sizi alışveriş merkezlerine kurban ettiğiniz bakkallar da, eczacılar da, atama bekleyen öğretmenler de memurlar da seçmedilerse bir daha da seçmeyecekler. Bunların hesabını sormak için de eller şalterde " dedi.

Cancı, Ankara'da saat 13.00'te Türk - İş ve Tek Gıda - İş sendikası önünde açlık grevi başladığını da söyledi. Cancı, "Bugün Ankara'da konfederasyon başkanlarımızın toplantısında daha önce aldıkları eylem kararının aksi bir karar çıkmazsa bütün emekçileri ve halkımızı genel eyleme çağırıyoruz" diye konuştu. Alınan karara göre sendika üyesi işçiler, 4 Şubat Perşembe günü Sirkeci ve Edirnekapı'da toplanarak, Saraçhane Parkı'na yürüyeceklerini açıkladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;