4 ton tuzruhu karayoluna aktı

İzmit'te D-100 Karayolu'nun kent içi geçişinde hareket halindeki tankerin arkasında bulunan vana bilinmeyen nedenle kırılınca, 4 ton hidroklorik asit (tuz ruhu) karayoluna aktı

4 ton tuzruhu karayoluna aktı

İzmit’te faaliyet görteren Koruma Tarım İlaçları Fabrikası’ndan aldığı 4 ton tuz ruhunu Denizli’ye götürmek üzere yola çıkan Nizamettin Duran yönetimindeki tankerin vanası, 42 Evler Semti’nde kırıldı. Hareket halindeki tankerin arkasından dumanlar geldiğini fark eden sürücü Nizamettin Duran aracı yol kenarına çekip itfaiye ekiplerinden yardım istedi. Yola akan tuz ruhu değdiği yeri eritip duman çıkarırken yol da ulaşıma kapatıldı.   

ASFALTI ERİTTİ

Sevk edilen itfaiye ekipleri vanaya müdehale edemeyince karayoluna akan ve asfaltı eriten tuz ruhunun etkisini azaltmak ve seyreltmek için sürekli su sıkıldı. Çevrede geniş güvenlik önlemi alınırken, tanker çevresine kimse yaklaştırılmadı. Yol kenarına akan tuz ruhu geniş bir alandaki çimenleri de anında sarartıp kuruttu. Tankerdeki 4 ton asit tamamen boşaldıktan ve itfaiye ekipleri su sıkarak asitleri etkisiz hale getirdikten sonra yol yeniden ulaşıma açıldı.

Tanker sürücüsü Nizamettin Duran, arka taraftan dumanlar geldiğini görünce durumu farkettiğini belirterek, "Aracı durdurup baktığımda vananın kırılmış ve yerinde olmadığını farkettim. Nasıl kırıldığını bilmiyorum. Tuz ruhunu yüklediğim yer ile olayın meydana geldiği yer arasında fazla bir mesafe de yok" dedi.