4 yıl sonra yine facia

Uzmanların “İşçi güvenliği yok, yeni bir patlama olasılığı çok yüksek” dediği maden ocağı, 4 yıl arayla 30 işçiye mezar oldu

23 Şubat 2010, Salı 18:41
A A

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’de Balıkesir Ticaret Odası Meclis Başkanı Erhan Ortaköylü’nün sahibi olduğu, Şentaş Madencilik’e ait kömür madeninde 1 Haziran 2006’da da grizu patlaması meydana gelmişti. Yerin 700 metre derinliğinde meydana gelen patlamada 17 işçi ölmüştü. Bu kazadan sonra maden ocağının faaliyeti 6 ay süreyle durdurulmuştu.  Ancak dünkü faciada da 13 madenci ölürken, 18'i yaralandı.

‘PATLAMA RİSKİ YÜKSEK’

Facianın ardından TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, madende işçi sağlığı ve güvenliği konusunda yeterli önlem alınmadığını, bu nedenle yeni bir patlama riskinin yüksek olduğunu iddia etmişti. Aradan 4 yıl geçti. Aynı madende dün saat 18.00 sıralarında grizu patlaması meydana geldi. Patlamanın olduğu sırada madende 46 işçi çalışıyordu.

VÜCUTLARI YANDI

Madende 13 işçi hayatını kaybetti. Sağ olarak kurtarılan madencilerden 5’i hastanede öldü. Kurtarılan ve patlama nedeniyle vücutlarında ağır derecede yanık oluşan işçilerden 18’i hastaneye kaldırıldı. 6’sının durumu ağır olan yaralılar Balıkesir’deki hastanelerde yanık ünitesi bulunmadığı için çevre illerdeki hastanelere sevk edildi. 11 madenci ise yara almadan kurtuldu.

2O GÜN ÖNCE DENETLENMİŞ

Dört yıl önce 17 kişiye mezar olan madende dün de toplam 13 işçi yaşamını yitirdi. Ölenlerin arasında maden mühendisi Özgür Seçkin’in de olduğu öğrenildi. Madendeki grizu patlamasının yerin 500 metre altında ve madenin girişinin 250’nci metresinde meydana geldiği açıklandı. Bursa’nın Alpagut köyündeki kömür madeninde 10 Aralık 2009’da yaşanan patlamada da göçük altında kalan 19 işçi yaşamını yitirmişti. Ocakta 20 gün önce denetim yapıldığı ortaya çıktı. Dün gece İspanya gezisinden dönen Çalışma Bakanı Ömer Dinçer facianın yaşandığı Balıkesir’e gitti.

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ

Faciada hayatını kaybeden işçilerin isimleri şöyle: İbrahim Saygılı, Muharrem Karaca, Mustafa Demirel, Ali Yaren, Önder Kartepe, Celal Karakafa, Serkan Aydın, İsmail Gürle, Bünyamin Tuncay, Süleyman Duman, Mehmet Özer, Engin Tanrıkulu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;