40. yılını kutlayan Ak-Kim’in 2023’teki hedefi 750 milyon dolar

1977 yılında sadece 4 çalışan ve yılda 1000 ton üretim kapasitesiyle kurulan ve bugün 850 kişilik istihdama ulaşan kimya sektörünün büyük aktörlerinden Ak-Kim’in kuruluş yıl dönümünde Genel Müdür Onur Kipri’den 300 milyon dolarlık yatırım hedefi geldi

06 Ekim 2017, Cuma 16:10
A A
Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri’nin 40. yıl kutlamaları kapsamında düzenlediği basın buluşmasına Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü ve Akkök Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Raif Ali Dinçkök de katıldı.

'CARİ AÇIĞIN YÜZDE 2'SİNİ KAPATMAK İSTİYORUZ'

2017 yılının hem Ak-Kim hem de Akkök Grubu için çok önemli bir yıl olduğunu söyleyen Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, 2023 yılında Türkiye’nin cari açığının yüzde 2’sini Akkök Holding olarak kapatmayı hedeflediklerini söyledi.

Gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte kimya sektörünün gün geçtikçe daha fazla önem kazandığını anlatan Ahmet Dördüncü, “Akkök Holding olarak kimya sektörü bizim de odaklandığımız ana sektörlerden birisi. Kimya sektöründeki gelişmişlik seviyesi ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılı. Türkiye’ye baktığımızda görüyoruz ki kimya sektörü, otomotiv ve hazır giyim sektörlerinin ardından en çok ihracat gerçekleştiren üçüncü sektör. Ancak Türkiye’nin dış ticaret açığında kimya sektörünün 25 milyar dolar payı var. Bu sebeple kimyada önceliğimiz katma değer yaratan, inovatif ürünler geliştirmek” dedi.

2023 HEDEFİ 750 MİLYON DOLAR

Bünyesine kattığı şirketlerle beraber bin 500'ü aşkın ürünün Ak-Kim’de üretildiğini anlatan Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri, “40 yılda bin tondan 800 bin  tonluk üretim kapasitesine yükseldik. 2023’e geldiğimizde cirosunu 750 milyon dolara yükseltmiş bir Ak-Kim için çalışıyoruz. İnorganik büyüme fırsatlarını da değerlendiriyoruz” dedi.

ASKERE BOR TABANLI ÇELİK YELEK

Şirketin 40 yıllık sürecinde sadece üretimi bin tondan 800 bin tona çıkarmakla yetinmediğini anlatan Onur Kipri sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kimya sürekli gelişen ve geliştirilmesi gereken bir sektör. Biz de Ar-Ge ekibimizi sürekli geliştirdik. Bugün Ak-Kim’in Ar-Ge merkezinde yaklaşık 60 Türk mühendisi sürekli yeni ürünler için çalışıyor. Türkiye’de sanayi açısından çok önemli girdileri sadece Ak-Kim üretiyor. Koç Üniversitesi ile birlikte yeni kurduğumuz araştırma merkezi bor tabanlı ürünler üzerinde çalışıyor. Bu ürünler zırhlarda ve çelik yeleklerde kullanılacak. Ümit ediyoruz ki askerlerimizin hayatını kurtaracak ve can kaybını azaltacak. Karayolları için yeni geliştirdiğimiz asfalt katkı maddesi ile asfaltın daha uzun ömürlü olmasını ve yakın gelecekte köprü ve otoban asfaltlarının her yıl değişmemesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Düşük ısıda yıkansa bile çamaşırların makineden tertemiz çıkmasını sağlayan hammaddeyi biz üretiyoruz. Ütü istemeyen gömlekler, suda eriyen tuvalet kâğıtları da bizim ürünlerimiz sayesinde üretiliyor. Yapı kimyasalları ile daha sağlam binaların yapılmasına katkıda bulunuyoruz.”
 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;