40'ıncı yılda büyük atak

Renault'nun devrim saydığı elektrikli araç atağında dört modelden ilki olan Fluence, Bursa'dan çıkacak. Renault'nun elektrikli istasyon altyapısı için yaptığı anlaşmaya göre 5 yılda 100 bin araç ihraç edilecek

40'ıncı yılda büyük atak

İKİ MODEL BİRDEN ÇIKACAK

Oyak ile ortaklığının 40’ıncı yılını kutlayan Fransız Renault, dün biri elektrikli iki modelle Megane Hatchback üretim müjdesi verdi. Renault Grubu, ilk elektrikli otomobilini Bursa’da üretecek. 2011’in ilk yarısından itibaren üretilmeye başlanacak ZE Konsept isimli Fluence’ın elektrikli versiyonu, başta İsrail ve Danimarka olmak üzere Fransa da dahil Avrupa ülkelerine ihraç edilecek.

YILDA 20 BİN ADET ÜRETİM 

Amerikalı Better Place isimli elektrikli araç altyapı şirketi ile görüşen Renault Grubu, 5 yıl içinde 100 bin adetlik Fluence ZE satmak için anlaşma yaptı. Böylece Oyak Renault Bursa fabrikası her yıl 20 bin adet elektrikli araç üretecek. Talebe göre üretim miktarı da artabilecek. Dün bir toplantı düzenleyen Renault’nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Patrick Pelata şöyle konuştu:

BURSA MÜKEMMEL KONUMDA

“Fluence’ın elektrikli versiyonu ve Yeni Megane Hatchback’in bir kısmı Türkiye’de üretilecek. Oyak Renault kalite-maliyet-süre performanslarıyla mükemmel. Türkiye’de Oyak Grubu ile sürdürdüğümüz ilkler, başarılarla dolu. 40’ıncı yılımızda elektrikli Fluence’ın Bursa’da üretileceğini açıklayarak Türkiye’ye, ortaklığımıza ve geleceğe duyduğumuz güveni bir kez daha ispatlıyoruz.”

ELEKTRİKLİ TAKSİLER OLACAK

Fluence ZE’nin aile aracı olacağını söyleyen Pelata, İsrail ve Avrupa’da taksilerin de elektrikli olacağını belirtti. Pelata “2011’de satışa başlandığında önce İsrail’e gidecek. Fluence için bazı parçalar Türkiye’den alınacak. Batarya Japonya’dan gelecek. Japonya’da batarya fabrikası kurulacak. Renault-Nissan İttifakı, 2009-2015 arasında elektrikli araçlara 4 milyar euro yatıracak” dedi.