"4.5 ay niye beklendi?"

"4.5 ay niye beklendi?"

28 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

Bir anda ‘aslı’ ortaya çıkan darbe belgesine dikkat çeken Baykal “Neden 4.5 ay beklendi. Albay problemi nasıl oldu da 4.5 ayda genelkurmay başkanı problemi oldu?” diye sordu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’un hedef alındığını öne süren Baykal gelişmeleri “Türkiye’yi iç çatışmaya götürecek planın parçası olarak” değerlendirdi.

‘ELLERİNDEYMİŞ’

Kuzey Irak’tan Türkiye’ye gelen PKK’lıların yarattığı gerginlik sonrası belgenin ortaya çıkmasına dikkat çeken Baykal “Öyle anlaşılıyor ki 4.5 ay önce de belge şimdi aslı varmış diye ortaya çıkan kişilerin elindeymiş. Peki niye o zaman çözemedik de şimdi genelkurmay başkanı problemi haline getirdik. Albay problemi 4.5 ayda nasıl genelkurmay başkanı ve komuta kademesi problemine dönüştü?” diye sordu.

‘İÇ ÇATIŞMA PLANI’

Baykal şöyle devam etti: Bir senaryo çerçevesinde, Türkiye’de çok vahim sonuçlar doğurabilecek, çok tehlikeli
gelişmelere yol açabilecek bir çatışma ortamının temelleri atılıyor. Temel milli kurumlar arasında çok ciddi bir güven
kaybını beraberinde getirmekte olan, daha şimdiden çok ciddi tahribatlar yaratmış bir büyük iç çatışmanın planlanması ve sahnelenmesi ile karşı karşıyayız.

‘TARTIŞMAYA HAZIRIZ’

CHP Lideri Baykal “Niye yapıldı bu planlama. ‘Yok öyle bir şey’ deniliyorsa inşallah öyledir” dedi. Belgede yer alan
“CHP darbeye destek olacak” iddialarına da yanıt veren Baykal, “CHP’yi silahlı kuvvetlerle işbirliği içinde gösterenler iddialar altında ezilir. İhbar mektubunun eklerinde siyasi partiler itham ediliyor. Bir büyük tartışma açılmak isteniyorsa biz buna gireriz” diye konuştu.

GEÇMİŞİ HATIRLATTI

Askerin desteklediği 1 Mart Tezkeresi’nin (Amerikan askerinin Türkiye’ye girmesine izin veren tezkere) CHP’nin çabasıyla Meclis’ten geçmediğini hatırlatan Baykal, “Gün oldu Silahlı Kuvvetler’in yanlışlarını ortaya koyduk. Dolmabahçe buluşmasının (Başbakan Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’in gizli görüşmesi) açıklanmasını savunduk” diye ekledi.

‘CİDDİYETTEN UZAK’

12 Mart Muhtırası ve 12 Eylül Darbesi’ne karşı en sert demokrasi mücadelesini CHP’nin verdiğini söyleyen Baykal şöyle devam etti: Bu işe CHP’yi de bulaştırmak ihbar mektubunun ciddiyetini zaafa uğratan en büyük unsurdur. Ne kadar saçma iddia olduğu ortadadır. Türkiye’yi ayrıştırmayı etnik temelde değil de kurumlar arası çatışma üzerinden yürütmek isteniyorsa bundan da vazgeçilmelidir. Kimse kimseye tuzak kurmamalıdır.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;