48 yıldır okuduğu bütün gazeteleri biriktiriyor

Muş Varto'nun Çaylar Köyü’nde çiftçilik yapan Nazım Uzunboylu (62), her gün alıp okuduğu gazeteleri 48 yıl boyunca arşivledi. Uzunboylu’nun evinin bir odasında düzenlediği gazete arşivinden isteyen herkes yararlanabiliyor

17 Temmuz 2017, Pazartesi 10:54
A A
Günde 6-7 gazete okuyan Nazım Uzunboylu'nun, en önemli uğraşı gazete okumak ve arşivlemek.

Nazım Uzunboylu, 1966 Varto depremi nedeni ile ortaokulu Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde okuduğunu belirttti. Bu süreçte Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Kurdaş’ın izniyle üniversitede yatıp kalktığını kaydeden Uzunboylu, şunları anlattı:

'ÇOCUKLARIM BU GELENEĞİ SÜRDÜRSÜN'

"Deniz Gezmişlerin, Mahir Çayanların tam çalkantılı dönemlerinde ODTÜ’de kaldım. O zaman gazete, dergi okuma alışkanlığı kazandım. 1969 yılından itibaren hiç ara vermeden günlük gazeteleri biriktirmeye başladım. Gazete arşivimden trafik kazasında yaşamını yitirenlerin yakınları, avukatlar, öğretmenler, bilim adamları, öğrenciler dileyen herkes yararlanabiliyor. Gazetelere gözüm gibi bakıyorum. Onların yıpranmaması için odayı havalandırıp gazete ve dergilerin tozunu eşim Gülbahar ile birlikte alıyorum. Gazeteleri muhafaza etmek için çelik bir baraka düşünüyorum. Onları barakanın içinde tarihlerine göre düzenlemek istiyorum. Ben ölürsem çocuklarımın bu geleneği sürdürmesini istiyorum."

Fatih ÇELİK/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;