4G'den bile daha hızlısı!

Biz hala 3G hızımızla övünürken, yanı başımızdakiler 4G'nin müthiş hızını bile aşmanın peşinde...

22 Kasım 2013, Cuma 21:00
A A

Avrupa'da 4G'yi devreye almak için testler çoktan başladı. Mobil operatörler Vodafone, Telefónica, ve EE, Gelişmiş LTE isimli 4G bağlantı teknolojisinin testleriyle  200 mbps ve üstünde bağlantı hızına ulaşmayı başardılar.

Sade LTE bile hala yeterince etkileyiciyken, dünyanın çeşitli ülkeleri, 4G için daha hızlı bağlantı imkanı sağlayan Gelişmiş LTE standardını tercih ediyor. Almanya'da Vodafone ve Telefonica operatörleri de Gelişmiş LTE'den yana tercih yaparak küçük çaplı testlere başladılar. Aynı zamanda İngiltere'de mobil operatör EE de Londra'da kendi testlerini yürütmeye başladı.

EE'nin testte kullandığı 20 MHz frekansı ile 300 mbps hızına ulaşılırken Vodafone ve Telefonica 10 ve 20 MHz frekansları birlikte kullanarak 225 mbps hıza ulaştılar. EE, yeni teknoloji ile uyumlu sabit modemlerin 2014'ün ortasında çıkmasını bekliyor. Gelişmiş LTE yeteneği olan akıllı telefonların 2014'ün ikinci yarısında piyasaya çıkabileceğini tahmin ediyorlar. Galaxy S4 modeli şu anda iki 10 MHz frekansını kullanarak 125 mbps hızında bağlantılar sağlayabiliyor.

Avrupalılar 4G hızında mobil bağlantılara önümüzdeki sene kavuşacakmış gibi görünüyor. Bakalım Türkiye'de operatörler 4G ismini ne zaman gerçek anlamda anmaya başlayacaklar?

Resimlerle: Gelecekten 10 fantastik dokunmatik cep telefonu

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;