5 bin gence uzmanlık eğitimi

İŞKUR yeni bir projeyle bilişim alanında 5 bin gence uzmanlık eğitimi verecek

08 Ekim 2009, Perşembe 13:30
A A

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, E-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu’nun kararı ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından "Nitelikli Bilişim Çalışanları Programı"nın başlatıldığını belirterek, "Burada ilk etapta 6 ay içinde üç farklı uzmanlık alanında 5 bin kadar gencimize eğitim verilmesi öngörülüyor" dedi.

Bakan Yılmaz, İnterpromedya tarafından düzenlenen "Bilişim Zirvesi’09" kapsamında düzenlenen E-Devlet Konferansı’nda yaptığı konuşmada, zirvenin 9. kez düzenlendiğini belirterek, dünyanın içinden geçtiği dönüşüm sürecinde yapılan bu çalışmaların, kamu ve özel sektöre yol göstereceğini düşündüğünü söyledi.

Sloganı "Yeni Dünya Yeni Yaşam" olan konferansların sloganının iyi seçildiğini dile getiren Yılmaz, bilgi teknolojilerinin artık sadece teknik bir hadise değil, aynı zamanda yeni bir dünya, yeni bir ekonomi ve yeni bir devlet anlayışı olduğunu ifade etti.
Dünya ölçeğinde de bu dönüşüm sürecine hızlı bir şekilde ayak uydurabilecek veya uyduramayacak ülkelerin olacağına dikkati çeken Yılmaz, "Bu süreci iyi algılayamazsak ve gereğini yapamazsak hızlı bir şekilde geriye düşme riski mevcut" dedi.

Bakan Yılmaz, yaşanılan sürecin, tüm toplumu etkilediği gibi kamuyu da etkilediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Bana göre iki ana kanaldan bu etki gelişiyor. Birincisi yeni teknolojiler. Yeni teknolojiler geldikçe kamudaki iş yapma biçimi de değişiyor. İkincisi ise gerek halkımızın gerekse iş dünyasının kamuya yönelik taleplerinde çeşitlenme ve artış oluyor. Bir taraftan da dünyadaki bu rekabetçi ortamda kamunun bütçesi üzerinde giderek artan bir baskı var.
Bunu çözmenin yolu kamunun daha fazla, daha çeşitli hizmeti topluma sunmasından geçiyor. Bunu söylediğimizde de e-devlet gündeme geliyor. Kamu artık bunu farklı bir zihniyetle yapmak zorunda. Yöneten-yönetilen ayrımının eskisi kadar çok keskin olmadığı, insanları idare etmekten işlerin idare edildiği bir dünyaya geçişten söz ediyoruz. Bu ortamda kamunun yeni bir zihniyetle olaylara yaklaşması gerekiyor. Daha insan odaklı, daha katılımcı, daha şeffaf, daha hesap verebilir bir kamu yapısının oluşması gerekiyor."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;