5 PKK'lı tutuklanma korkusunu böyle yaşadı

Teslim olan PKK'lıların, mahkemede endişe içinde sonucu beklerken çekilen fotoğrafları ortaya çıktı.

25 Ekim 2009, Pazar 14:26
A A

Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine 19 Ekim Pazartesi günü Kuzey Irak'taki Kandil Dağı ve Mahmur Kampı'ndan gelen PKK'lıların, tutuklanma istemiyle sevk edildikleri mahkemede endişe içinde sonucu beklerken çekilen fotoğrafları ortaya çıktı. Tutuklanmaktan korkan PKK'lıların endişelerin yüzlerine yansıdığı görüldü.

Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla Kandil Dağı'ndan 8 PKK'lı ile Mahmur Kampı'ndan Türkiye'ye giriş yapan 4’ü çocuk 26 kişilik grubun, Habur Sınır Kapısı'nda adli işlemleri sırasında ‘ifade krizi’ yaşandı. Bu gruptan Kandil'den gelen 3, Mahmur'dan gelen 2 PKK'lı tutuklama istemiyle 20 Ekim günü nöbetçi hakime sevk edildi.

AYRILIRKEN MUTLUYDULAR

Habur Gümrük sahasında yapılan adli işlemler sırasında PKK'lıların çekilen fotoğraflarında gerginlik ve sevinç ayrı karelerde yer aldı. Tutuklanma istemiyle nöbetçi hakime sevk edilen Kandil Dağı'ndan gelen Hüseyin İpek, Vilayet Yakut, Elif Uludağ ve Mahmur Kampı'ndan gelen Nurettin Turgut ve Musa Tomak'ın yüzlerindeki endişe objektiflere yansıdı. Bu gerginlik sonunda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan PKK'lılar, hayli rahatladı ve Habur Sınır Kapısı'ndan sevinç gösterileriyle ayrılmadan önce hatıra fotoğrafları çektirdi. 

Mahkemenin krararını beklerken endişeli görünen PKK'lılar, aralarında DTP milletvekillerinin de bulunduğu karşılayanlarla hatıra fotoğrafı çektirirken büyük mutluluk yaşadı.

Ferit ASLAN/ŞIRNAK, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;