5 soruda Domuz Gribi

İşte Domuz Gribi'ne dair merak edilen 5 soru ve cevapları...

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

Domuz Gribi’ne yakalandım ne yapmalıyım?

Evde istirahat edin. İşten, okuldan, kalabalıktan uzak durun. Bol bol sıvı alıp dinlenin. Yakınlarınızı hastalık hakkında bilgilendirip onlardan uzak durun. Öksürürken ve aksırırken ağzınızı mendille kapatın. Kullanılmış mendili çöpe atıp, ellerinizi yıkayın. Mendil olmadığında ağzınızı dirseğinizle kapatın. Elinizi kullanmayın.

Hastalıktan nasıl korunurum?

Hastalık belirtisi gösterenlerden en az 1 metre uzak durun. Ağzınıza ve burnunuza dokunmayın. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın. Ellerinizi su, sabun ya da alkol bazlı temizleyicilerle temizleyin. Kalabalık ortamda kalmamaya çalışın. Uyku ve yeme düzeninize dikkat edin. Mevsimsel grip ile

Domuz Gribi’nin farkı ne?

Mevsimsel grip virüsleri her yıl değişir. Bu yüzden insanların bağışıklık sistemi, virüsle başa çıkabilecek kapasitede. Ancak insanların Domuz Gribi virüsüne karşı hiçbir bağışıklığı bulunmuyor. İşte bu yüzden Domuz Gribi, mevsimsel gribe oranla daha fazla enfeksiyona neden oluyor.

İlaçla tedavi mümkün mü?

Antiviral ilaçlar, virüslere direkt etki ederek çoğalmalarını önler. Son araştırmalarda hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonraki ilk 48 saat içinde erken tedaviye başlanması daha iyi sonuç veriyor. Uzmanlar durumu kötüleşen ve risk altındaki hastalara vakit kaybetmeden antiviral ilaç kullanmasını öneriyor. Bu ilaçlarla hamileler dahil tüm yaş gruplarından hastalar tedavi olabilir.

Aşı emzirmeyi etkiler mi?

Domuz Gribi aşısının hamile kadınlar üzerinde herhangi bir zararlı etkisi tespit edilmediğinden uzmanlar aşıdan sonra da emzirmeyi kesmeye gerek görmüyor. Hamileyken virüs kapanların derhal doktora başvurması gerekiyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;