5+1 ülkeleri bütünlük içinde hareket ediyor

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton'ın Sözcüsü Mann, "5+1 ülkeleri bütünlük içinde hareket etmektedir" dedi

21 Kasım 2013, Perşembe 01:03
A A

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann, İran'la BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında Cenevre'de üçüncü turu bugün başlayan nükleer müzakerelerde 5+1 ülkelerinin bütünlük içinde hareket ettiğini söyledi.

Mann, Cenevre Uluslararası Konferanslar Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Ashton'ın, müzakere sürecini ileriye taşıyacak bir aşama kaydetmek için Cenevre'ye geldiğini, müzakerelerin ikinci turunun, görüşmelerin ciddiyetini de ortaya koyduğunu ifade etti.

Bugünkü müzakerelerde nükleer programının içeriği ve anlaşma sürecinin birlikte ele alındığını vurgulayan Mann, önümüzdeki günlerde taraflar arasındaki farklılıkları azaltmayı umduklarını aktardı.

Mann, 5+1 ülkeleri arasında herhangi bir görüş ayrılığı bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, "Görüşmelerde iki taraf var. 5+1 ülkeleri bütünlük içinde hareket etmektedir" dedi. 

Müzakereler sonucunda uygulanabilir ve somut bir anlaşma imzalanmasını umduklarını belirten Mann, bir başka soruya karşılık, müzakerelerdeki atmosferin olumlu olduğunu, ikili ve çok taraflı görüşmelerin bu akşam ve Perşembe günü de süreceğini kaydetti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;