6 askere 'belge' sorgusu

'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın orijinalini Ergenekon savcılarına gönderen bir subay ihbar mektubunda, belgenin dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın emriyle hazırlandığını öne sürdü

27 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

İrticayla Mücadele Eylem Planı’, Taraf gazetesinin 12 Haziran 2009 tarihli sayısıyla gündeme gelmişti. ‘AKP ve Gülen’i Bitirme Planı’ başlıklı haberde, Ergenekon soruşturması kapsamında Avukat Serdar Öztürk’ün bürosunda bir belge ele geçirilmişti. Belge, Genelkurmay Harekat Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi 3’üncü Bilgi Destek Şube Müdürlüğü’nde ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ adı altında bir çalışma yapıldığını ortaya koyuyordu. Belgenin altında Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’in imzası yer alıyordu. Haber üzerine Genelkurmay Askeri Savcılığı soruşturma başlatmıştı. Ancak belge fotokopi çıkınca soruşturma görevsizlikle sonuçlanmıştı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, begle içir ‘kağıt parçası’ demişti.

‘BAŞBUĞ BİLİYORDU’

Ancak 3 gün önce bazı gazetelerde, Albay Çiçek imzalı belgenin orijinalinin, muvazzaf subay olduğu belirtilen bir kişi tarafından İstanbul Başsavcılığı’na gönderildiği haberleri çıktı. Başbakan Erdoğan da belgedeki imzanın Dursun Çiçek’e ait olduğuna dair Adli Tıp raporu olduğunu doğruladı. Dün de bazı gazetelerde, belgeyi gönderen subayın ihbar mektubu yayınlandı. Mektuba göre İrticayla Mücadele Eylem Planı belgesi dönemin Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın emri ve Korgeneral Mehmet Eröz ile Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın katkısıyla hazırlanmıştı. Buna göre Albay Çiçek’in hazırladığı belgeden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ haberdardı.

35 KEZ SİLİNMİŞ

İhbar mektubuna göre, belgenin basında çıkacağı öğrenildiğinde, karargahtaki 34 bilgisayarın kayıtları, geri getirilemeyecek şekilde tam 35 kez silindi. 40 çuval yazılı belge yakılarak imha edildi. İhbarı yapan kişi o sırada erken davranıp ıslak imzalı orijinal belgeyi aldığını öne sürdü. Ayrıca 2007 yılında, dönemin Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un emriyle, bazı akademisyen ve CHP’li politikacıların da katılımıyla Dursun Çiçek ekibinin bu tür planlar hazırladığını iddia etti.

ASKERLERİ İKİ KEZ ÇAĞIRDILAR

Ergenekon savcılarının, ihbar mektubuna göre belgeleri imha eden ekipte olan 6 askerin ifade vermesi için Genelkurmay’a yazı yazdığı öğrenildi. CNN Türk’ün haberine göre Genelkurmay yanıt vermeyince savcılar bu kez “ihtarlı davet” gönderdi. Eğer askerler gelmezse gözaltına alınarak savcılığa getirilecek. İhbar mektubunda, karargahtaki bilgisayar kayıtlarını silen ve belgeleri imha edenlerin isimleri şöyle sıralandı: Kur. Alb. Uğur Berksun, Alb. Şükrü Kısadere, Ütğm. Erhan Sakallı, Ütğm. Kazım Bozkurt, Ütğm. Fatih Karacaer, Ütgm. Berrin Şahin, Bçvş. Mustafa Urhan ve sivil memur Rıfat Sülük.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;