6 bin 100 metrelik mangalda izdiham

Gaziantep'te mangal rekoru denemesinde 6 yaralı... Folklorcular oynarken platform çöktü, et dağıtımında izdiham oldu

6 bin 100 metrelik mangalda izdiham

Gaziantep'te dünyanın en uzun mangalı rekor denemesinde halk oyunları gösterisi sırasında platform çöktü. Yaralanan 6 folklörcü ambulansla hastaneye kaldırılırken, et dağıtımı sırasında yaşanan izdihamda ise kadın ve çocuklar ezilme tehlikesi geçirdi.

DELİKTEN AŞAĞI DÜŞTÜLER

M1 Tepe Alışveriş Merkezi'nin otoparkında 6 bin 100 metre uzunluğunda 3.5 ton et pişirilerek yapılmak istenen mangal rekoru denemesi öncesinde Gaziantep Folklor Kulübü ekibi, kurulan platformun üzerinde halk oyunları gösterisi sunmaya başladı. Gösteri devam ederken, platform çökünce 6 folklörcü, açılan boşluktan 1.5 aşağı düştü. Görevlilerin yardımıyla düştükleri yerden kurtarılan folklörcülerden Şefik Mermut'un kolunun kırıldığı belirlendi. Yaralılar ambulanslarla hastaneye sevk edildi. 6 kişiden Mermut'un yanısıra Çiğdem Apa ve Tuğçe Zengin'in tedavilerinin sürdüğü, diğer 3 kişinin ayakta tedavi edildiği belirtildi. Hastanediki 3 kişinin de hayati bir tehlikelelerinin olmadığı açıklandı.

ÖNCE KAZA, SONRA İZDİHAM

Kazayla başlayan dünyanın en uzun mangalı rekor denemesi, izdihamla devam etti. Geçen hafta yağış nedeniyle ertelenen ve bugün gerçekleşen yaklaşık 10 bin Gaziantepli'nin katıldığı rekor denemesinde şişlenmiş etlerin dağıtılması sırasında izdiham yaşandı. Et dağıtılan yere hücum eden kalabalık arasında kadın ve çocuklar ezilme tehlikesi geçirdi. Görevliler izdihama son vermek için et dağıtımını durdurdu. Katılımcıların mangal başına geçip, mangallardaki kömürleri yakması istenirken, görevliler mangal başındakilere şişlenmiş et dağıtımı yaptı. 

MANGAL YAKMAKTA ZORLANDILAR

Guinness Türkiye Gözlemcisi Prof. Dr. Orhan Kural'ın gözlemci olduğu rekor denemesinde ilk mangalı Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve Gaziantep milletvekilleri birlikte yaktı. Mangallarını yakıp, dağıtılan etlerden alanlar, pişirdikleri kebaplarını dağıtılan ekmek, salata ve ayran eşliğinde yedi. Çok sayıda katılımcının mangalları yakmakta zorlandığı gözlendi.

Ahmet KAYA- Mehmet BULUT/GAZİANTEP, (DHA)