6. Filo'yu taşladıkları yerde anıldılar

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 40'ıncı yıl dönümünde tüm Türkiye'de anıldı

6. Filo'yu taşladıkları yerde anıldılar

İstanbul'daki törenlerde 68'liler Birliği Vakfı ile 78'liler Girişimi üyeleri, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam edilişlerinin 40'ıncı yıl dönümü dolayısıyla, 6. Filo'nun taşlandığı Dolmabahçe Rıhtımı'nda bir araya geldi.

Üzerinde ''Tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye'', ''Deniz, Yusuf, İnan savaşa devam'' yazılı pankartlar taşıyan grup, burada ''Kahrolsun Amerikan emperyalizmi'', ''Faşizme karşı omuz omuza'' sloganları attı.

>> İDAMLARIN ÜZERİNDEN 40 YIL GEÇTİ

Samsun Sanat Tiyatrosu'nden bir sanatçı, tiyatroya ait otobüsün üzerinden ''Aşk Olsun Sana Çocuk' adlı oyundan kısa bir bölüm sundu.

68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, burada yaptığı açıklamada, aradan 40 yıl geçmesine karşın yitirdikleri yoldaşlarının fiziksel varlıkları olmasa da onların düşünce ve inançlarının, bütün canlılığıyla halkın bağrında bayraklaşarak yaşadığını ifade etti.

78'liler Girişimi İstanbul Temsilcisi Yunus Bircan da, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının bıraktığı mirasın, gençliğin devrimcileşmesi, devrimcilerin gençleşmesi ve halk için devrimcilik olduğunu dile getirdi.

Anma etkinliğinde daha sonra, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilmeden önceki son sözleri 78'liler Girişimi üyeleri tarafından okundu.

Etkinlik, Deniz Gezmiş ve arkadaşları anısına İstanbul Boğazı'na karanfillerin atılmasıyla sona erdi.

Dolmabahçe Rıhtımı'ndaki anmaya, sanatçı Rutkay Aziz, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Gaziantepspor eski Başkanı Celal Doğan da katıldı.

DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARI KADIKÖY’DE ANILDI

Kadıköy’de bir araya gelen yüzlerce kişi Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idam edilişlerinin 40. yıldönümünde andı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, "Suçları bağımsız bir Türkiye’yi savunmaktı. O dönem Denizlerin tam bağımsız Türkiye uğruna verdikleri mücadele nedeniyle onların idamına el kaldıran parlamentodaki meclis üyelerini kınıyorum" dedi.

İskele Maydanı’nda saat 14.00’de bir araya gelen yaklaşık 600 kişi Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idam edilişlerinin 40. yıldönümünde andı. "Adımız Deniz", "Dünya halkları devrime yürüyor herşey emeğin olacak", "Kavganızda yaşıyorum" yazılı pankartlar açan grup, ellerinde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın fotoğraflarını taşıdılar. Sarıgazi Ayışığı Sanat Merkezi Şiir Grubu’nun Deniz Gezmiş’in ve arkadaşlarının idam edilmeden önce ailesine yazdığı veda mektuplarını okumasının ardından, Devrimci Öğrenci Birliği adına Kenan Aktaş bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Nurettin Güleç ve Mehmet Ekici mini bir konser verdi.

Anma etkinliğine katılan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal yaptığı konuşmada "O dönemde tam bağımsız Türkiye için mücadele etmişlerdi. Suçları bağımsız bir ülkeyi savunmak bağımsız bir Türkiye’yi savunmaktı. Ancak geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 60 dekara kadar arazilerin yabancılara satılmasına izin verildi. O dönem Denizlerin tam bağımsız Türkiye uğruna verdikleri mücadele nedeniyle onların idamına el kaldıran parlamentodaki meclis üyelerini kınıyorum" dedi.