650 bin liralık makam aracına büyük tepki

Düzce Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Keleş'in 650 bin TL'lik makam aracı aldırması MHP ve CHP'de tepki yarattı. MHP İl Başkanı Abdullah Danışmaz, Düzce Belediyesi'nin 140 milyon TL borcu olduğunu belirterek, "Belediye borç batağındayken bu haksızlıktır" dedi

21 Haziran 2014, Cumartesi 11:54
A A

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş incelemelerde bulunmak üzere Çin'e giderken, bu sırada belediyeye bağlı Yerel Yönetimler Gaz, Pazarlama, İnşaat, Turizm, Nakliye, Reklamcılık Ticaret ve Sanayi A.Ş (YEYPAŞ) isimli şirketin Audi A8L model makam aracı alması tepkilere neden oldu.

Araç, belediyenin garajına çekilirken, MHP ve CHP yaklaşık 650 bin TL değerinde makam aracı alınmasına tepki gösterdiler. MHP Düzce İl Başkanı Abdullah Danışmaz, makam aracını YEYPAŞ'ın kredi kulanarak aldığını, aracı Düzce Belediyesi'ne kiraladığını söyledi. Düzce Belediyesi'nin borç batağında olduğunu belirten Danışmaz, "Belediye başkanı belediyenin şirketi olan YEYPAŞ üzerinden kredi çekerek, firmaya 650 bin TL civarında Cumhurbaşkanı ile Genelkurmay Başkanı'nın kullandığı lüks aracı satın alarak, kendine kiralama yoluyla makam aracı yapmıştır.

Düzce'de bu kadar yapılması gereken işler varken ve Düzce Belediyesi borç batağındayken, bunu belediye başkanı her defasında dile getirirken kendine özel olarak 650 bin TL civarında Audi A8 Long kasa aracı alması burada yaşayan insanlara haksızlık, saygısızlık ve züldür. Bunu kabul etmiyoruz" dedi. Tepkiler üzerine makam aracının belediyenin garajından alınarak, kendilerinin bilmediği bir yere götürüldüğünü ifade eden Danışmaz, "Aracı nereye sakladılar merak ediyoruz.

Bunun Düzce halkına uygun bir davranış olmadığını tekrar dile getiriyorum. Düzce Belediyesi'nin yaklaşık 140 milyon TL borcu var. Bundan dolayı önünün kesildiğini ve maaş ödeyemediğini söylüyor. Kendi zevkini sefasını düşünüyor. Kurnazca davranarak torba yasadan önce 650 bin TL'lik aracı alarak kendine tahsis etmiştir" diye konuştu.

CHP Gençlik Kolları yaptığı açıklamada, Keleş'in pahalı makam aracı alması nedeniyle kınayarak, şu soruları sordu:

-Neden bu kadar pahalı bir araç satın almaya ihtiyaç duydunuz ?

-Asgari ücretin 850 TL olduğu ülkemizde bu kadar pahalı bir makam aracının alınmasının nedenleri nelerdir

-Kendi personelinizin maaş ödemelerinde de pahalı makam aracı alırken ki gibi titizlik ve aynı hassasiyeti gösteriyor musunuz

-Düzce Belediyesi'nin o kadar borcu bulunurken bu aracın alınması sizce mantıklı mıdır?

-Mehmet Keleş'in pazartesi günü görevine başlayacağı bildirilirken, belediye yetkilileri konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadılar.

Mutlu YUCA/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.