7 adımda sağlık

Amerikan Fitness Magazine dergisi farklı üniversitelerden uzmanlara danışarak 7 basit test derledi

29 Ağustos 2010, Pazar 05:00
A A

1. ESNEKLİĞİNİZİ TEST EDİN

Aşağı doğru eğilerek ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın, eğer dokunabiliyorsanız her şey yolunda demektir. Ancak bileğinizden aşağı gidemiyorsanız günlük egzersizlerinizi artırmanız gerektiği anlamına gelebilir.

2. BENLERİNİZİ SAYIN

Amerikan Dermotoloji Derneği 50’den fazla benin cilt kanseri riskine işaret ettiğini söylüyor.

3. KOLLARA KONTROL

Kollarınızın arkasına dokunun, eğer yumrular hissediyorsanız Omega-3 yağ asidinden yeteri kadar tüketmiyorsunuz. Diyetinizi gözden geçirip yağlı balıklara ağırlık verin.

4. DİZİNİZİ SIRAYLA BÜKÜN

Ayaklarınızla omuzlarınızın hizasında dik durun ve iki dizinizi sırayla bükün. Eğer dizleriniz içe doğru bükülüyorlarsa, egzersiz yaparken sakatlanmaya daha meyillisiniz.

5. ‘YAĞLARINIZI’ TAKİP EDİN

Sabah kahvaltı etmeden önce sırtüstü yere uzanın ve karnınızı gerin, eğer karnınız düz ise sağlıklısınız. Eğer değilse, vücudunuzda ‘toksik yağ’ oluşmuştur. Bu yağlar organların çevresini sararak kanser, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların önünü açıyor.

6. BELİNİZİ ÖLÇÜN

Wisconsin Üniversitesi uzmanlarına göre eğer bel ölçünüz 81 santimden kalınsa, kalp rahatsızlığı riskiniz yüksek demektir.

7. BAŞINIZ NE SIKLIKLA AĞIRIYOR?

Eğer sık sık başınız ağrıyorsa duygusal yükünüz fazla demektir ve bu bağışıklık sisteminizi zayıflatmanın yanısıra kalp rahatsızlığı riskinizi de artırabilir.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;