'70 yıldır o sözü tutuyoruz'

70 yıldır aynı yastığa baş koyan 91 yaşındaki Nazife Akıncı ile 95 yaşındaki Haşim Akıncı, mutluluğun sırrını açıkladı

13 Kasım 2012, Salı 13:53
A A

Muş'un Varto ilçesine bağlı Alabalık köyünde 70 yıldır aynı yastığa başkoyan 91 yaşındaki Nazife Akıncı ile 95 yaşındaki Haşim Akıncı, aile birliğinin temelinde karşılıklı saygı bulunduğunu söyledi.

Ülkede evliliklerin ’yazboz’ tahtasına döndüğünü belirten Haşim Akıncı, evliliğin uzun sürmesi için eşlerin birbirine sevgi ve saygıda kusurda bulunmamaları gerektiğini söyledi.

'SEVGİ VE SAYGI SÖZÜ VERDİK'

Haşim Akıncı gönlünü kaptırdığı köyün güzel kızlarından olan Nazife ile 1942’de dünya evine girdiğini bildirdi. Köyde ’örnek çift’ olarak gösterilen Akıncılar, sönmeyen aşkları ile birlikte 7 de çocuk büyüttü. Çocukları evlenip ayrılınca eşi ile birlikte yeniden yalnız kaldığını belirten ve fanatik bir Fenerbahçe taraftarı olan Haşim Dede, "Evlenirken birbirimize saygı ve sevgi sözü verdik. 70 yıldır bu sözümüzü tutuyoruz. Küçük tartışmalar olmuştur, ama birbirimizi hiç incitmedik. Bana göre evliliğine en büyük temeli saygıdır. Siz saygılı olursanız sevgi zaten oluşuyor. Yaşlandık, kocadık, torun sahibi olduk. Bugüne kadar birbirimizi bir dakika olsun yalnız bırakmadık. Eşimle en büyük zevkim birlikte maç seyretmek. Eşim maç seyretmeyi sevmiyor, ama bana yine de eşlik ediyor. Çocukları evlendirdim iş sahibi yaptım. Bağkur emeklisiyim. Hiç bir şeye ihtiyacım yok. Tek derdim Fenerbahçe. Fenerbahçe’nin hiçbir maçını kaçırmam" diye konuştu.

'YİNE DOĞSAM YİNE ONUNLA EVLENİRDİM'

Evlendikleri ilk günden itibaren eşini bir an olsun yalnız bırakmadığını vurgulayan 29 torun sahibi Nazife Akıncı, "Evimin reisine bir kez bile saygısızlık etmedim. Evde biz hep orta yolu bulduk. Yoksa 70 yıl dile kolay. Eşimi hala çok seviyorum. Dünyaya bir daha gelsem onunla evlenirim. Onu canımdan çok seviyorum. Allah herkese böyle koca nasip etsin. Yıllar çok çabuk geçiyor. 7 çocuğumuz vardı şimdi hiçbiri yok. Onun için en iyi dost, eski dosttur" dedi.

Mehmet AYDIN/MUŞ, (DHA) 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;