8 asırlık zeytin ağacı ilk meyvesini verdi

Toroslar Belediyesi tarafından 20 ay önce bir hızardan alınan ve yeniden toprakla buluşturularak yaşama kavuşturulan 800 yıllık tarihi zeytin ağacı, ilk meyvesini verdi

27 Eylül 2016, Salı 15:38
A A
Akbelen Bulvarı üzerinde inşa edilen Alparslan Türkeş Parkına dikilen 4 ton ağırlığındaki  kök halinde bulunan 800 yıllık zeytin kütüğü, 2yaşında bir zeytin ağacıyla aşılanarak  yeniden canlandırılırken, kök salma ilaçları, bakım ve özel sulama çalışmalarının ardından  meyve vermeye başladı.
 
Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin tarihinden daha eski olan zeytin ağacını  odun olarak kesilmek üzereyken kaderine terk etmek yerine toprakla buluşturduklarını ve  yeniden hayat bulup zeytin vermesinin çok önemli olduğunu söyledi.
 
Ağacın ilk hasadını da kendi elleriyle toplayan Başkan Tuna, "20 ay önce bir hızar  atölyesinin önünde gördüğümüz bu 800 yıllık zeytin kütüğü odun olarak kesilmek üzere  bekliyordu.

Hızar sahibinden rica ettik, bize yardımcı oldular. Yaklaşık 4 ton ağırlığındaki öz  suyunu kaybetmemiş ve yeni kesilmiş zeytin kökünü, Akbelen Bulvarı üzerindeki yeni  yaptığımız bu park alanımıza diktik. 20 ay içerisinde yaptığımız sulama ve kök güçlendirme çalışmalarıyla bu şekle geldi" dedi.
 
Böylesine manevi hatırası olan ağaçtan zeytin yeme şansına sahip oldukları için mutlu  olduğunu ifade eden Tuna, "Zeytin, barışın simgesidir. Ülke olarak en çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu ağacımızın da meyve vermesi çok önemli diye düşünüyorum.

Mersinimize yakışan ve sembol olan ağacın, Akbelen Bulvarı üzerinde yapımı devam eden park alanımızda olması da çok önemli. Bu zeytin ağacıyla birlikte, tarihin süzgecinden geçen, derinliklerini anlatan güzel bir park olacak.

İnsanlarımız parkımıza gelerek bu ağaçla fotoğraf çektirecek ve 800 yıllık bir zeytin ağacından zeytin yeme şansını bulacaklar. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kuru kütükten can bulan bu zeytin ağacımız, inancın zaferidir" diye konuştu.

İHA
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;