8 milyar dolarlık işbirliği

Türk-Hint İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erdal Alkış, Türkiye'nin Hindistan'a yaptığı ihracatın beş yılda yüzde 80 arttığını söyledi.

25 Ağustos 2009, Salı 12:44
A A

 Beş yılda işbirliği gelişti

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk-Hint İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erdal Alkış, Türkiye ile Hindistan arasında, inşaat alanında gelecek üç ay içinde, başlangıçta 1 milyar dolarlık bir sözleşme ve yıl sonunda 7 milyar dolarlık başka bir sözleşme ile büyük çapta ortaklık başlayacağını söyledi. Hint işadamlarının Türkiye ziyareti sırasında konuşan Alkış, Türkiye için uzun zamandır ihmal edilmiş bir ülke olan Hindistan ile son beş yılda ilişkilerde ciddi mesafe alındığını belirtti.

 İş adamları anlaşma imzaladı

Türkiye’nin inşaatta uzmanlığı, Hindistan’da iş yapan şirketlerin ise, sermayesi bulunduğunu belirten Erdal Alkış, “İkisi bir araya geldiğinde, Hindistan ve Türkiye, çok büyük bir sinerji meydana getirecek.” dedi. Erdal Alkış, beş yılda hedeflerini, “500 bin Hint turistin Türkiye’ye gelmesi ve 30 milyar dolarlık ticaret hacmi” olarak açıkladı. Toplantıda, Türk-Hint İş Konseyi ve Hindistan Kuzey Doğu Sanayi ve Ticaret Federasyonu (FINER) arasında anlaşma imzalandı.

‘Her sektörde çalışabiliriz’

Erdal Alkış, beş yıl önce THY’nin Türkiye’den Hindistan’a bir uçuşu bulunurken, bugün haftada 14 uçuş yapıldığını, THY dışında dört firmanın da dolaylı uçuş gerçekletirdiğini kaydetti. Alkış, aynı dönemde Hindistan’dan gelen turist sayısının 10 binden 100 bine çıktığını dile getirdi. Hindistan’a yapılan ihracat da yüzde 80 artarak 50 milyon dolardan 90 milyon dolara çıktı. Alkış, amaçlarının, Türkiye ve Hindistan arasında her sektörde işbirliği yapmak olduğunu belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;