800 yıllık mucize!

Mersin merkez Toroslar Belediyesi, bir hızarcının odun yapacağı 4 ton ağırlığında 800 yıllık zeytin ağacını, 3 yaşında bir zeytin ağacıyla aşılayarak parka dikti. Ağaç, bir ay sonra filizlendi

23 Nisan 2015, Perşembe 19:11
A A

Hızarcı tarafından odun yapmak için Adana'dan getirilen zeytin ağacının köklü olduğunu gören belediye görevlileri, bir ay önce ağacı alarak parka dikti. 3 yaşındaki zeytinin aşılandığı 8 asırlık ağaca bir aylık süreyle bakım yapılıp korundu. Ağaç bu sürede filiz verdi.

MERSİN'İN TARİHİNDEN ESKİ


Toroslar Belediye Başkanı MHP'li Hamit Tuna, doğanın dengesinin bozulmaması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirtirken, zeytin ağacını bir hızarın önünde gördüklerini ve hemen korumaya aldıklarını söyledi. Odun olmayı beklerken toprakla buluşan ağacın filiz vermesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Tuna, şunları söyledi:

"Mersin'in tarihinden bile eski olan bu zeytin ağacını hızarcı arkadaşımızdan rica ettik, verdi. Bu işin uzmanları kökün 800 yıllık olduğunu söylüyor. Bu ağacı uzmanların eşliğinde oradan alarak vinç yardımı ile parkımıza diktik. Yaklaşık bir ay oldu. Filiz attı, kökü tuttu. Bu ağaç burada sembolik bir değer taşıyacak. Herkes gelip belki de bunun etrafında fotoğraf çektirecek. Böyle bir değeri yaşatmanın mutluluğu içindeyiz. Kurumasın diye etrafını telis bezi ile çevirdik nemli olması için. Kök salma ilacı da veriyoruz."

Mustafa İNSAN/MERSİN (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;