9 milyon kişi 'kayıp'

Yıllar önce nüfusunu 60 milyon olarak açıklayan Myanmar'da günümüzde 51 milyon kişinin yaşadığı belirtildi.

31 Ağustos 2014, Pazar 14:34
A A

Ülkede son 30 yılda yapılan ilk sayımda Myanmar’ın nüfusu 51 milyon çıktı. 30 yıl önceki nüfus sayımı bilgilerinde ülkede yaşayan 60 milyon kişi olduğu belirtilmişti. Gelen tepkiler üzerine asıl nüfus sayımı sonuçlarının gelecek yıl ilan edileceği açıklandı. 30 Mart’ta başlayan ve Birleşmiş Milletler nüfus fonundan yardım alarak yapılan nüfus sayımı 10 Nisan’da tamamlandı.

Bir önceki nüfus sayımı 1983 yılında yapılmıştı. Resmi açıklamalara göre 1983 yılındaki nüfus sayımında net bir sayım yerine tahmini bir sayım yapıldığı ifade edildi. Merkez Nüfus Sayım Komisyonu şuan ki net rakamın 51.41 milyon olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler yetkilileri yaptıkları açıklamada sayımın etnik Kachin isyankarlarının olduğu birkaç bölge ve müslüman azınlığın yaşadığı batıdaki Rakhine bölgesinde yaşayan yaklaşık 800 bin kişinin tam sayımı yapılamadığı ve bu bölgeler için tahmini rakamların kullanıldığı belirtildi.

Rakhine bölgesindeki Müslüman azınlıklar kendilerinin Rohinyalılar olarak anılmalarını da kabul etmedi. Hükümet onların yasa dışı yollarla Bangladeş’ten Myanmar’a giriş yapmış göçmenler oldukları konusunda ısrarına nüfus sayımı sırasında da dile getirdi.

Ülkenin bir kesmindeki etnik sıkıntılardan dolayı uzun süreden bu yana nüfus sayımı yapılmamıştı. 2011’de ülkenin sivil anayasaya geçmesi ve askeri sistemin demokrasiye doğru ilerlemesinin bir göstergesi olarak da nüfus sayımı yapılması kararlaştırıldı. Ancak nüfus sayımındaki 9 milyon kişilik kayıp tüm gelişmelerin önüne geçti.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;