92 yaşında köyde tek başına

Muş'un Varto İlçesi'ne bağlı Gelintaşı Köyü'nde 92 yaşındaki Gevi Kaya, 10 yıldır tek başına yaşıyor

92 yaşında köyde tek başına

20 haneli köyün tamamen boşaldığını, son olarak köpeğinin de köyü terk ettiğini söyleyen yaşlı kadın, köyünü çok sevdiğini ve buraya gömülmek istediğini söyledi.

Varto’ya 20 kilometre uzaklıktaki Gelintaşı Köyü, 1966 yılında meydana gelen depremin ardından göç vermeye başladı. İş bulmak için büyük kentlerin yolunu tutanlar yıllar içinde Gelintaşı’na uğramaz oldu.

Bazen aylarca kimseyi görmediğini, en çok insanlarla konuşmayı özlediğini belirten Gevi Kaya şunları anlattı: “Eşim yıllar önce öldü. Hayatta olan üç çocuğum davet ediyor ama köyümü çok seviyorum.

Burada doğdum, burada ölmek istiyorum. Köyde son 10 yıldır yalnız yaşıyorum. İhtiyaçlarımı komşu köyün minibüs şoförü sağlıyor. Koruyucum olan bir köpeğim vardı o da kayboldu.

Yalnızlık beni korkutmuyor. Tek isteğim birileri ile oturup saatlerce sohbet etmek. Konuşmayı çok özledim. Çeşme uzak olduğu için kışın erittiğim karın suyunu kullanıyorum.

İnşallah birileri köye geri dönüş yapar, ben de komşu özlemimi gideririm. Her sabah kalkıp evin etrafında geziniyorum. Kapının önünde güzel bir kahvaltı yapıyorum. Gidip dağlardan öğle yemeği için pancar topluyorum. Televizyon ve radyom da yok.”

Mehmet AYDIN/MUŞ (DHA)