97 turist Nemrut'ta donacaktı

İstanbul'dan Adıyaman'a giden 97 yerli turist, aniden bastıran tipi ve kar yağışı nedeniyle Nemrut Dağı'nda mahsur kaldı. Donma tehlikesi yaşayan grup, ekipler tarafından gerçekleştirilen operasyonla kurtarıldı

24 Nisan 2015, Cuma 10:42
A A

İstanbul’dan, Adıyaman’ın Nemrut Dağına geziye gelen 97 kişilik yerli turist akşama doğru saat 18:00 civarlarında aniden bastıran tipi ve kar yağışı ile yolların buzlanma nedeniyle geldikleri minibüsle Nemrut Dağı'ndan inemedi.

Nemrut Dağı'ndan inemeyen 97 kişi minibüsler içerisine girerek burada jandarma ekiplerine bilgi verdi.

Olay yerine gelen jandarma ekipleri 97 kişiyi sakinleştirip durumu hemen UMKE ve AFAD ekiplerine bildirdi.

Adıyaman’dan, yola çıkan UMKE ekipleri olay yerine vararak yanlarında getirdikleri battaniyeleri mahsur kalan ve donma tehlikesi geçiren 97 kişiye tek tek dağıttı.

Dağıtılan battaniyeyle ısınan 97 kişinin arasında sağlık durumu nedeniyle fenalaşan 5 kişi UMKE tarafından ekip araçlarına bindirilerek ambulansın beklediği bölgeye götürerek ambulansa alındı.

Ambulansa alınan 5 kişi Kahta İlçe Devlet Hastanesine götürüldü. Hastanede tedavi altına alınan 5 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Daha sonra 4-5 saat mahsur kalan 97 kişi, UMKE, Jandarma ve AFAD Ekiplerine ait araçlarla 5’er, 6’ar bindirilip güvenilir bir bölgeye götürüldü. Daha sonra olay bölgesine gelen Karayolları ekipleri Nemrut Dağı yolunda buzlama çalışması gerçekleştirerek Nemrut Dağında mahsur kalan minibüslerin kurtarılmasını sağladı.

Kurtarılan 97 kişi, UMKE, Jandarma ve AFAD ekiplerine yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ettiler. Minibüslerin kurtarılmasıyla beraber mahsur kalan 97 kişi güvenilir bölgeden alınarak geldikleri minibüslerle geri döndü.

İHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;