99 dolara Windows cep!

Yoluna medya oynatıcılarla başlayan dev şirket; yeni duyurduğu telefon ve tabletlerle yine iddialı!

29 Ağustos 2014, Cuma 18:45
A A

Fransız donanım firması Archos, 2000 yılında satışa sunduğu taşınabilir medya oynatıcısı (PMP) Archos Jukebox 5000 ile dikkatleri üstüne çekmişti. Bu üründen bir yıl sonra da Apple Inc. iPod ile bu yeni kervana katılmıştı. Ancak iPod, Archos'un ürününden o kadar yüksek bir seviyedeydi ki, pek çok kişi PMP'yi Amerikalı firmanın "icat ettiğine" inanmaktaydı. 2003 yılında Archos, Apple ile yarışamayacağını fark ederek klasik MP3 marketinden çekilmişti. Ancak, Archos'un PMP kapasitesi konusunda Apple'dan bir yıl ileride olmasından kaynaklı, firmanın ürünleri bazı hayranlar tarafından istenmeye devam etmekteydi.

Zamanla PMP bölümü silinmeye başladı ve Archos, geçtiğimiz 10 yılın son yarısında, tablet tarzı PMP'ler ile uğraşmaya başladı. Google Inc.'in Android'i ile beraber bir açıklık yakalayan firma, en iyi uygun fiyatlı Android tablet üreticisi olarak bir kez daha ortaya çıktı.

Şimdi ise, Archos'un dönüşü yeni bir evreye girmek üzere. OEM'in açıklaması, oldukça agresif bir fiyatlandırmaya sahip bir Windows Phone ürünü -40 Cesium- ve bir Windows 8.1 tablet -80 Cesium- üretileceği yönünde. Aynı zamanda uygun fiyatlı iki adet Android ürünü -45c ve 50b Platinum- ile 1080p Android tablet -101 Oxygen- de üretilecek. Bütün bu ürünler, element isimlerini taşımakta ve sayılar da ekran boyutlarını (40=4.0" 80=8.0" 101=10.1" gibi) göstermekte.

150$ dolar fiyatına sahip Windows 8.1 tableti, şu anda var olan en ucuz x86 Windows 8.1 tabletleri arasında yer almakta.


Hem ucuz hem kaliteli.

Archos, aynı zamanda kendi fiyat çerçevesinde bulunan Microsoft Nokia ürünlerinden de özellik bakımından oldukça iyi gözükmekte. Özellik olarak bakıldığı zaman, 99 dolarlık Windows Phone ve 150 dolarlık Windows ürünleri, Microsoft'un kendi üretimi Nokia ürünleri (Lumia 520 akıllı telefon ve Surface 2 tablet gibi) ile rekabet edebilecek seviyede. Ayrıca, Windows'un 9 inç'ten küçük ürünlere platformları bedava sunması kararı ile beraber, Android ve Windows Phone / Windows ürünleri ile bir fiyat eşitliliği (hatta bir miktar ucuzluk) söz konusu.

129 dolar ve 149 dolar fiyatlarındaki Archos 45c ve 50b de kendilerini en ucuz Android cihazlar olarak göstermekteler. Aynı zamanda, 10.1 inçlik 1080p Android tablet için de 250 dolar oldukça rekabetçi bir fiyat.

Archos, ürünlerinin özellikleri ile ilgili daha fazla bilgiyi, IFA 2014'te paylaşacağını duyurdu...

Resimlerle: Windows'lu cihazlar için dokunmatik ipuçları!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;