A Milliler artık sigortalanacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), A Milli Futbol Takımı sporcularına sigortalama uygulamasını başlattı

Salı, 28 Aralık 2010 - 10:26

A Milliler artık sigortalanacak

TFF Başkan Vekili Lütfi Arıboğan, (A) Milli Takım futbolcularının olası sakatlanmalar ve sağlık problemlerine karşı TFF tarafından sigortalatılacağını söyledi.

Arıboğan, TFF olarak bu kararı alma nedenlerinin, artan sakatlıklar değil, dünyada bu yöndeki gelişmeler olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Türk futbolunda her konudaki standardı yükseltiyoruz. Bu da uluslararası bir gelişme.

Biz de öncü olmak istedik. Dünyada böyle bir gelişme, dönüşüm var. Milli Takım’a oyuncu veren kulüplerin gönül rahatlığı içinde olmaları, gelen sporcuların da en iyi performansı vermeleri için bu uygulamaya gittik. Sporcularımızın hem sağlığı yönünden, hem de sözleşmelerinin garanti edilmesi yönünden bu sigortayı yaptıracağız."

"15 GÜNÜ AŞAN SAKATLIKLARDA ÖDEME YAPILACAK"

Dünyada sporcu sakatlanmalarında sigorta kapsamının 30 veya 40 günü aşan durumlardan itibaren başladığını dile getiren Arıboğan, kendilerinin bu süreyi 15 güne çektiklerini aktardı.

Arıboğan, sakatlanmanın hiç yaşanmamasını arzu ettiklerini ancak sakatlık yaşandıktan sonraki sürecin de çok önemli olduğunu belirtirken, "Sigorta kapsamı dünya standartlarında 30-40 gün görünüyor ama biz 15 gün olarak belirledik.

Bu sürenin üzerinde oyuncunun sakatlığı sürerse, sözleşmesinin veya maç başı ücretinin karşılığı kulübe ödenecek" diye konuştu. Milli Takım’a gönderdiği yıldız futbolcusu sakatlanan bir kulübün üzüntü yaşadığını ve kendileriyle de bu durumun paylaşıldığını aktaran Lütfi Arıboğan, sigorta uygulamasının kendilerine yapılan bir baskıdan dolayı başlatılmadığını dile getirirken, (A) Milli Takım’ın 9 Şubat 2011 tarihinde Güney Kore ile yapacağı karşılaşmada sigorta uygulamasının başlayacağını sözlerine ekledi.