Aamir Khan'ın mutlaka izlenmesi gereken 10 filmi

Birçoğumuza Bollywood'u sevdiren, hem yakışıklılığı hem de duyarlılığı ile ön plana çıkmış oyuncu ve yönetmen Aamir Khan dün İstanbul'a geldi. Bizler de, Aamir Khan'ın en beğendiğimiz, mutlaka izlemeniz gerektiğini düşündüğümüz filmlerini derledik. İşte o filmler...

06 Ekim 2017, Cuma 09:36
A A
Mumbai Günlükleri (2010)

Mumbai Günlükleri (2010)

Aamir Khan'ın eşi Kiran Rao'nun ilk yönetmenlik deneyiminde usta oyuncu Aamir Khan ilginç bir filmle karşımıza çıktı. Film farklı hayatları olan 4 insanın yollarının kesişmesini konu alıyor. Aamir Khan’ın hayat verdiği Arun, sanatsal kaygıları olan bir ressam. İlham bulmak için geldiği Mumbai’de yolu zengin bir ailenin kızı olan bankacı Shai ile kesişiyor. Aşkı arayan Shai, Arun’u görür görmez ona aşık olsa da Munha’yı da görmezden gelemiyor. Munha, hayali aktör olmak olan, çamaşırcılık yapan bir genç. Arun’la onun çamaşırlarını almaya gelip giderken arkadaş olan Munha, Shai’ye aşık oluyor. Bu hikayenin dördüncü kişisi ise Arun’un yeni taşındığı evinin dolabında bulduğu video kasetlerde karşımıza çıkıyor. Yasmin, evlendikten sonra yerleştiği bu evde, kardeşine göndermek için günlük yaşamını videoya çekiyor. Öyküsünü videolardan izlediğimiz Yasmin, Arun’un ilham kaynağı oluyor. IMDB Puanı: 7.2 Filmden bir replik: Denizle her şeyi paylaşabilirim, tüm sırlarımı söyleyebilirim ve tüm sırlarım içerisinde nazikçe batar. Deniz onları güvende tutar.

Talaash (2012)

Talaash (2012)

Bir ev kadını, bir polis ve bir fahişenin beklenmedik biçimde birleşen hayatlarını anlatan filmde kişiler bu gizemi çözmeye çalışıyor. Başarılı polis Surjan ünlü bir oyuncunun şüpheli ölümünü araştırırken bir yandan da kendi hayatındaki sorunları çözmeye çalışıyor. Karısı ile birlikte yaşayan Surjan’ın kapısını bir gün bir kadın çalıyor ve Surjan gizemli ipuçlarını takip ettiğinde bir hayat kadını ile karşılaşıyor. Gizem bu 4 insanın hayatını birbirine bağlıyor. IMDB Puanı: 7.3 Filmden bir replik: -Nerelisin? -Kölelerin bir yeri yoktur, nereye götürürlerse oraya gider.  

Lagaan (Bir Zamanlar Hindistan'da) (2001)

Lagaan (Bir Zamanlar Hindistan'da) (2001)

Film 1893 yılında, Hindistan’ın Champaner köyünde geçiyor. Hindistan, İngiliz sömürgesi altında. Uzun süre boyunca yağmur yağmaması Champaner köyünde kuraklığa neden oluyor. Köylüler çaresizlik içerisinde yağmur yağmasını beklerken, ‘lagaan’ adı verilen yıllık vergilerini ödeyecek parayı kazanamadıkları için endişe duyuyorlar. Britanyalı Bölge Valisi Yüzbaşı Andrew Russell oldukça acımasız ve katı bir yönetim sergiliyor. Champaner köyünün genç sakinlerinden Bhuvan ile yaşadığı bir tatsızlık sonucunda tüm köyü kazanılması imkansız bir iddiayı kabul etmeye zorluyor. Bhuvan’ın önderliğinde tüm köy kriket oynamayı öğrenerek İngiliz kuvvetlerine karşı oynayacakları maça hazırlanmaya başlıyor. Köylülerin tek destekçisi, Yüzbaşı Andrew Russell’in kırkardeşi Elizabeth.  IMDB Puanı: 8.2 Filmden bir replik: Bu oyunu eğlence olsun diye oynamıyoruz, bu kazanmamız gereken bir savaş.

Dhoom 3 (2013)

Dhoom 3 (2013)

Abartılı aksiyon ve yer yer komik sahneleri olan film akrobaside usta olan bir sirk göstericisinin intikam almak için Chicago'da bir bankayı ele geçirmek üzere bir hırsıza dönüşmesini konu alıyor. IMDB Puanı: 5,4 Filmden bir replik: İnancım demir gibi güçlüdür her adımda.

Fanaa (2006)

Fanaa (2006)

Kör ama çok güzel bir kız olan Zooni, tur rehberi Rehan'la karşılaşır ve ona aşık olur. Gözlerinden ameliyat olup iyileştiği sırada da Rehan'ı kaybeder. Rehan’ın öldüğünü sanan Zooni yıllar sonra bunun doğru olmadığını anlar. IMDB Puanı: 7.2 Filmden bir replik: Bir insan bir başkasını nasıl bu kadar çok sevebilir?

Ghajini (2008)

Ghajini (2008)

Film, her 15 dakikada bir hafızası yenilenen bir adamın Sanjay Singhania (Aamir Khan) normal bir hayatı yaşamak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. IMDB Puanı: 7.3 Filmden bir replik: 2006 Ocak ayını hatırlıyor musun? Unutmuş olabilirsin ama ben hala unutmadım. Tek unutmadığım şey o.

Taare zameen par (Her çocuk özeldir)- (2007)

Taare zameen par (Her çocuk özeldir)- (2007)

Aamir Khan'ın ilk yönetmenlik deneyiminde herkesi büyülediği film. Film 'engelli çocuklara' dikkat çekiyor. IMDB Puanı: 8.5 Filmden bir replik: Hayatının amacını mutlu olduğun yerde ara.

3 idiots (2009)

3 idiots (2009)

Belki de Aamir Khan'ın en fazla bildiğimiz, en popüler filmi. Birçok insanı Bollywood'la tanıştıran 3 idiots, IMDB'de en yüksek sıradaki Hint filmi olma özelliğini uzun yıllar taşıdı. Aile, eş dost kimi bulursanız oturun beraber izleyin. IMDB Puanı: 8.4 Filmden bir replik: All izz well... (Her şey yolunda)

PK (2014)

PK (2014)

P.K. uzaylı. P.K. daha önce kimsenin sormadığı sorular sorar. Bunlar masum, çocuksu sorular ama cevapları enteresan. P.K.'nin masum gözlerini gören insanlar kendi monoton hayatlarını gözden geçirir. P.K.'nin sadık arkadaşları ve dostları olur. Kırık kalpleri düzeltir, öfkeleri dindirir. P.K.'nin çocuksu merakı kendisi ve milyonlarca insan için manevi bir yolculuğa dönüşür. 3 idiots filminin yönetmeni Rajkumar Hirani ile tekrar bir araya gelen Aamir Khan, PK filmi ile hala Bolywood'un en fazla gişe yapan filminin başrol oyuncusudur. IMDB Puanı: 8.2 Filmden bir replik: Doğru numara oldukça basit. Bizi yaratan Tanrı’ya inanın, ona güvenin. Kendi yarattığınız sahte tanrıları ise, yok edin.

O dönem Aamir Khan P.K filminin afişi ile hayranlarını şaşırtmıştı.

Dangal (2016)

Dangal (2016)

23 Aralık 2016'da, vizyona giren film bir baba ile iki kızının ilişkisini anlatıyor. Birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan, yardımseverliği ile bilinen oyuncu ve yönetmen Aamir Khan, merakla beklenen ’spor-dram’ türü filminde güreşçi rolüyle hayranlarının karşısında olacak. 19, 29 ve 55 yaşlarındaki görüntüleri ile rol alacak olan Khan, kızlarına güreş öğreten bir babayı canlandırıyor. Khan’a filmde Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra, Zaira Wasim, Suhani Bhatnagar eşlik ediyor. IMDB Puanı: 9.2 Filmden bir replik: Her zaman hatırla. 

Bonus: Secret Superstar (2017)

Bonus: Secret Superstar (2017)

Aamir Khan'ın hayranları filmin vizyona gireceği günü heyecanla bekliyor. 20 Ekim'de vizyona girecek olan bu filmi biz de merakla bekliyoruz! Not: Aamir Khan Türkiye'ye Secret Superstar'ın tanıtımı için geldi.

Advait Chandan’ın yazıp yönettiği filmde Aamir Khan bu defa karşımıza özgüveni yüksek bir şarkıcı olarak çıkıyor.