ABD Açık'ta zafer Nadal'ın

Sezonun 4. ve son Grand Slam turnuvası Amerika Açık'ta, mutlu sona Rafael Nadal ulaştı

Salı, 14 Eylül 2010 - 10:13

ABD Açık'ta zafer Nadal'ın

Amerika Açık erkekler finali, 3. yıl üst üste yağmur nedeniyle ertelenmişti. Final gününe de yağmur damgasını vurdu. Yağış nedeniyle yaklaşık 2 saat duraklayan karşılaşmada, Rafael Nadal ile Novak Djokovic kozlarını paylaştı.

Final öncesi, Djokovic'in galip geleceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değildi. Zira Sırp raket, yarı finalde Roger Federer'i elemişti ve bugüne dek İspanyol rakibi ile oynadığı 10 maçın 7'sini kazanmıştı.

Nadal ise Amerika Açık'ta ilk kez finale yükseliyordu. Federer karşısında inanılmaz şekilde 20 kez servisinin kırılmasını önleyen Djokovıc, Nadal ile de büyük bir mücadeleye girdi.

Çok uzun oyunlara sahne olan ilk seti Nadal 6 - 4 kazandı. Ancak Djokovic pes etmedi. Federer ile çok yıpratıcı 5 setlik bir mücadele veren Sırp raket, 2. seti 7 - 5 aldı.

Ancak turnuvadaki ilk setini kaybeden Nadal, ardından oyunun tüm kontrolünü eline aldı. 3. seti 6 - 4, son seti de 6 - 2 kazanan İspanyol raket, 3 saat 43 dakika süren final maçı sonrası, kariyerinin ilk Amerika Açık şampiyonluğuna ulaştı.

Kupa töreninde; "Bu tüm hayallerimin de ötesinde. Kazandığıma gerçekten inanmak için, kupayı birkaç saniye daha elimde tutmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Djokovıc ise Nadal'ın şu anda dünyanın en iyi oyuncusu olduğunu vurguladı ve kazanmayı hakettiğini söyledi. Henüz 24 yaşında 9. Grand Slam şampiyonluğunu yaşayan Nadal bu sonuçla, 4 Grand Slam turnuvasında da mutlu sona ulaşan 7. tenisçi olarak da tarihe geçti.