ABD: Adaylar seçimde eşit koşullarda değildi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, başkent Washington D.C.'de düzenlediği günlük basın toplantısında Başbakan Erdoğan'ın kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin soruları yanıtladı. Harf, seçimde adaylar arasında eşit koşullarda rekabet olmadığını söyledi

12 Ağustos 2014, Salı 10:59
A A

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, kendisine yöneltilen "Seçim koşullarını nasıl buluyorsunuz?" sorusu üzerine Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) raporuna göre, adaylar arasındaki rekabetin eşit koşullarda geçmediğini hatırlattı.

AGİT’in, Türkiye’de ilk kez halk oylaması ile yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili hazırlık niteliğinde yayınladığı raporun dün kendilerine de ulaştığını belirten Harf, rapora göre adayların genel olarak özgür bir kampanya yürüttüğünü, toplanma ve miting haklarına saygı duyulduğunu belirtti. Ancak seçimde eşit koşullarda rekabet olmadığı söyleyen Marie Harf, "Raporda Erdoğan’ın başbakanlık resmi makamını kullanmasının ve yanlı medya ilgisinin kendisine diğer adaylar üzerinde ciddi bir avantaj sağladığına dikkat çekiliyor" dedi. Harf, AGİT’in gelecek günlerde daha geniş bir rapor hazırlayacağını sözlerine ekledi.

O SORUYA CEVAP VERMEKTEN KAÇINDI

Harf, basın toplantısında, gazetecilerden gelen "Bu koşullarda seçimi özgür, adil ve şeffaf olarak tanımlayabilir misiniz?" sorusunu ısrarla yanıtlamaktan kaçınırken "Sizin için bu konuda daha fazla bir analizimiz yok" diye konuştu. Harf, "İlk kez yapılan doğrudan cumhurbaşkanı seçimi dolayısıyla Türkiye halkını ve Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan’ı kutluyoruz" dedi ve zorlu bir seçim kampanyası yürüten diğer iki adayı da kutladıklarını söyledi.

Marie Harf, ABD Başkanı Barack Obama’nın önümüzdeki günlerde Erdoğan’ı aramasını beklediklerini belirtti.

Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK, (DHA)

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;