ABD, Afganistan'dan çekilmeyi erteledi

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan´da bulunan ve 2015 yılı içinde ülkelerine geri dönmesi beklenen Amerikan askerleri ile ilgili politikasını değiştirdi. Beyaz Saray'da Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüştükten sonra bir açıklama yapan Başkan Obama,9 bin 800 Amerikan askerinin 2016 yılına kadar Afganistan'da kalacağını açıkladı

25 Mart 2015, Çarşamba 09:13
A A

Başkan Barack Obama Afganistan´da görevlerini sürdüren 9 bin 800 Amerikan askerinin yılsonuna dek ülkede kalacağını açıkladı. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile birlikte Beyaz Saray´da basın toplantısı yapan Başkan Obama, Afganistan´ın hala çok tehlikeli bir yer olduğunu ve isyancıların saldırılarını sürdürdüğünü, intihar saldırılarıyla sivil halkı hedef aldığını vurguladı.

Amerika´nın Afganistan´da elde ettiği kazanımları koruma konusunda kararlı olduğunu söyleyen Obama, Amerikan askerlerinin Afgan ordusunu eğitmeyi ve onlara danışmanlık yapmayı sürdüreceğini, terörle mücadele operasyonlarında da onlara destek vereceğini söyledi.

Başkan Obama daha önce ülkedeki Amerikan askeri sayısının sene sonuna kadar 5 bin 500´e ve 2017´de görevden ayrıldığında ABD Elçiliği ve başka Amerikan kurumlarını korumak için asker sayısının 1000-1500´e indirileceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Gani ise Amerikan askerlerinin geri çekilme takvimindeki esnekliğin ülkedeki reformları hızlandırmak ve Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri´ni daha iyi liderliğe, donanıma ve eğitime sahip hale getirmek ve böylece temel görevlerine yoğunlaşmalarını sağlamak için kullanılacağını söyledi.

Gani Amerikan vergi yükümlülerine Amerikan askeri güçlerinin ülkesindeki çalışmalarını destekledikleri için teşekkür etti.

Nafiz ALBAYRAK / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;