ABD askerlerine şimdi de ayakkabı atıldı

ABD askerlerine İzmir'de yumurta fırlatılmıştı; Bodrum'da da ayakkabı atıldı

ABD askerlerine şimdi de ayakkabı atıldı

Bodrum Limanı’na demirleyen ABD askeri gemisi USS Higgins, Bodrum Yurtsever Cephe, TKP ve EMEP’liler tarafından protesto edildi. Pankart açıp sloganlar atan eylemciler bir çift ayakkabıyı da ABD askerlerine fırlattı. Daha önce de İzmir'de düzenlenen bir eylem sırasında Amerikalı askerlere yumurta ve şişe fırlatılmıştı. 

Bodrum'daki protestoda fırlatılan ayakkabıların teki geminin bulunduğu iskeleye düştü. Protestocuların bölgeden ayrılmasından sonra, eylemi takip eden bir ABD askeri ayakkabıyı önce ayağı ile tekmeledi ardından eline alıp iskeledeki nöbetçi yerine götürdü.

154 METRELİK GEMİ

Dün sabah erken saatlerde Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi’ne gelen 154 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindeki 283 subay ve askerin görev yaptığı ‘USS Higgins’ adlı ABD savaş gemisi, protesto edildi. Ellerindeki parti bayrakları ve ‘Yanki Kapı Dışarı’ yazılı dev pankartla geminin bulunduğu iskeleye gelen TKP, EMEP ve Bodrum Yurtsever Cephe üyesi 30 kişi, ‘Bodrum’da Yanki İstemiyoruz’, ‘Katil ABD İşbirlikçi AKP’, ‘Katil ABD işbirlikçi Kocadon (DP'li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon)’, ‘Katil ABD Ortadoğu ve Bodrum’dan Defol’ sloganları attı. 

Protestocular iskelenin kapısına yanaşınca emniyet güçleri ve özel güvenlikçiler müdahale etti. Bazı basın mensuplarının ise özel güvenlik ekipleri tarafından tartaklanmaya çalışıldığı görüldü. Emniyet güçleri araya girerek gerginliği önledi. Sahil güvenlik botları da denizden geniş güvenlik önlemleri aldı.

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)