'ABD Başkanı iki büklüm olur mu!'

ABD Başkanı Obama, ziyaret ettiği Japonya'da İmparator karşısında 'biraz fazla' eğilince ortalık karıştı

'ABD Başkanı iki büklüm olur mu!'

Saygın ekonomi dergisi Forbes'un 'Dünyanın en güçlü adamı' olarak seçtiği ABD Başkanı Barack Obama, sekiz günlük Asya turu kapsamında ziyaret ettiği Japonya’da İmparator karşısında fazlaca eğilince ortalık karıştı. 

Obama geçtiğimiz cumartesi günü, Japon tahtında 20'nci yıllarını deviren İmparator Akihito ve İmparatoriçe Michiko ile bir araya gelmişti. ABD Başkanı, Japon çifti, ülkenin geleneklerine uygun şekilde eğilerek selamladı. Ancak bu eğilme, ABD'de biraz abartılı olarak algılandı ve bu selamlama, "Obama İmparator önünde diz çöktü" tartışmasını başlattı.

KRAL ABDULLAH'A DA AYNISINI YAPMIŞTI

Obama, geçtiğimiz nisan ayında da Suudi Arabistan Kralı Abdullah önünde de böyle eğilmiş ve benzer eleştirilere hedef olmuştu. Dünyanın en güçlü ülkesinin liderinin Japon İmparatoru önünde bu kadar eğilmesini eleştiren kesimler, "Obama gereksiz yere kendini küçük duruma düşürdü" yorumunu yaptı.

'BİZ İMPARATORLAR ÖNÜNDE EĞİLMEYİZ'

Amerikalı muhafazakar yorumculardan Bill Bennett, "Bu korkunç bir durum. Biz krallara ya da imparatorlara asla eğilmeyiz. ABD Başkanı olmak ayrıcalıklı bir durumdur" diye konuştu.

Sağ eğilimli yorumculardan William Kristol da, "Obama, bunun Japonya'da hoş karşılanacağını düşünmüş olabilir ancak bir ABD Başkanı'nın yabancı bir lider önünde eğilmesi yerinde değil" dedi.

'DAHA NE KADAR EĞİLECEK!'

Muhafazakâr Los Angeles Times gazetesi ise “ABD Başkanı kralların karşısında daha ne kadar eğilecek?” diye sordu. Gazete, Obama ve eşi Michelle'in İngiltere'ye yaptıkları ziyarette Kraliçe Elizabeth'le sadece tokalaştıklarını hatırlatarak, “Bu kadar eğilmek İmparator'a saygının bir göstergesi olsa da, Elizabeth'le yaptıkları gibi dik bir tokalaşma çok daha güzel gözüküyor” yorumununu yaptı.