ABD Başkanı Trump, İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmeyi planlıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Tahran'la batılı ülkelerin 2015 yılında gerçekleştirdiği nükleer anlaşmadan çekilmeye hazırlanıyor

06 Ekim 2017, Cuma 17:33
A A
ABD Başkanı Donald Trump, üst düzey ordu yetkilileriyle gerçekleştirdiği bir toplantının ardından, 2015 yılında yapılan anlaşmadan geri çekilmeyi planladığına dair haberlerin sorulması üzerine,  İran'ın anlaşmanın ruhuna uygun davranmadığını söyledi.
 

'FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİĞE TANIK OLUYORSUNUZ'


Toplantıda gazetecilere üstü kapalı bir şekilde, "Şu an burada olanlarınız fırtına öncesi bir sessizliğe tanık oluyor" diyen Trump, ne demek istediğini açıklaması istendiğinde, "Göreceksiniz" demekle yetindi.

Trump´ın ABD güvenlik çıkarlarına uymaması sebebiyle anlaşmayı onaylamayacağı düşünülüyor.
 

BÖYLE BİR DURUMDA NE OLUR?


Böyle bir durumda 60 günlük bir hukuki sürede Kongre´nin ekonomik yaptırımları tekrar uygulamaya sokup sokmayacağına karar vermesi gerekecek. Böyle bir karar anlaşmanın tamamen çökmesine ve ABD´nin Ortadoğu´daki ilişkilerinin gerilmesine neden olabilir.

Anlaşmadan vazgeçilmemesi gerektiğini düşünen ABD vatandaşları ise Kongre´ye gönderilmek üzere bir imza kampanyası başlattı. Kampanyada imzalanan dilekçede seçmenler Kongre'deki temsilcilerine Başkan Donald Trump'ın anlaşmayı sabote etmesine katılmamaları için çağrı yapıyor.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;