ABD, İsrailli subay için Türkiye ve Katar'dan yardım istedi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı El Atiyye'yi telefonla arayarak kaçırılan İsrail subayının serbest bırakılması için devreye girmelerini istedi

01 Ağustos 2014, Cuma 20:29
A A

Kerry, Hamas üzerinde etkisi bulunduğunu belirttiği Türkiye ve Katar'a seslenerek, İsrailli askerin serbest bırakılması konusundaki mesajını, Hamas'a iletmeleri çağrısında bulundu. Kerry, "Kaçırılan İsrail askeri için Türkiye ve Katar devreye girmeli" dedi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze'de iki İsrailli askerin ölümüne ve birinin kaçırılmasına neden olan saldırıyı, taraflar arasında varılan 72 saatlik ateşkesin "çirkin bir ihlali" olarak nitelendirdi.

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, iki İsrailli askerin ölümüne ve diğerinin kaçırılmasına neden olan bugünkü saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor.

Bu, birkaç gündür görüşmeleri yapılan ateşkesin ve ABD ile Birleşmiş Milletler'e (BM) verilen güvencenin çirkin bir ihlalidir" dedi. Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkes, BM, ABD ve Türkiye, Mısır ve Katar'ın da aralarında bulunduğu ülkelerin ortak çabalarıyla ilan edilmişti. Ancak ateşkesin başlamasından 2 saat sonra İsrail ordusu, Refah kentinin doğusuna topçu saldırısı düzenledi. İsrail, bu saldırısıyla, ateşkes kurallarını ihlal etmiş oldu.

Nafiz ALBAYRAK / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;