ABD, Musul'daki gerginlik için devrede

General Robert Brown, bölgedeki Arap-Kürt gerginliğinin giderilebilmesi için Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani'yle görüştü

08 Ekim 2009, Perşembe 13:02
A A

Musul yakınlarındaki Ninova kasabasında bir süreden bu yana tırmanan gerginliğin Kürt-Arap savaşına yol açacağı öne sürülürken, bölgedeki gerginliği sona erdirmek için ABD devreye girdi.

Musul’un güvenliğinden sorumlu ABD’nin bölgedeki en üst düzeydeki komutanı Genarali Brown ile beraberindeki heyet, Kuzey Irak’taki Selahaddin Kasabası’na giderek Barzani ile görüştü. Toplantıda Musul’daki Kürtler’in genel durumundan, ve Kerkük’teki referandumu öngören Irak Anayasası’ndaki 140’ıncı Madde konularının görüşüldüğü belirtildi.

Zagros TV’nin haberine göre toplantıda bölgedeki gerginlik ön plana çıkarken üçlü ortak kuvvet bulundurulması tartışıldı. Daha önce de gündeme gelen ancak, Barzani’nin karşı çıktığı öneriden yine sonuç alınamadığı öne sürüldü.

General Brown, bölgenin güvenliğini sağlamaya kararlı olduklarını, bu konuda bölgenin etnik yapısını göz önünde tutacaklarını vurguladı. ABD askerlerinin bölge için stratejik önemi bulunan Musul Barajı’nı koruduğunu anlatan ABD’li komutan, ABD askerlerinin yanı sıra Kürt peşmergeler ve Irak askerlerinin birlikte görev yapmalarının her kesim için yararlı olacağını yineledi.

İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;