ABD, sonucu 1 ay önceden bilmiş

ABD Kongre Merkezi tarafından 13 Ağustos'ta hazırlanan raporda, Türkiye'deki referandum sonucu 1 ay önceden bilinmiş!

14 Eylül 2010, Salı 13:18
A A

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre ABD Kongre Merkezi tarafından 13 Ağustos'ta hazırlanan ve yeni yayınlanan rapor, Türkiye'de referandum sonucunu 1 ay önceden tespit ediyor.

Referandum sürecine ve sonucuna Fethullah Gülen etkisinin vurgulandığı raporda, Erdoğan'ın 'Türkiye'nin ilk seçilmiş başkanı olabileceği de ifade ediliyor.

Türkiye referanduma kilitlenirken, ABD Kongresi Araştırmalar Merkezi, Carol Migdalovitz imzasıyla içinde bir çok eleştiri, saptama ve önerinin yer aldığı önemli bir rapor yayımladı. 13 Ağustos tarihli rapordaki öngörülerin, büyük oranda isabetli olması dikkat çekti. İşte onlardan bazıları:

- Fethullah Gülen Cemaati-Hareketi, AK Parti'yi destekleyen güç olarak öne çıkıyor. Gülen hareketinin Ergenekon soruşturması ve ordu karşıtı kampanyaların arkasında yer aldığı düşünülüyor. Bu doğruysa, cemaatin ileride daha da sivrilebileceğini görünüyor.

DOĞRUDAN SEÇİLMEK İSTİYOR

- Nisan ayında Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı başkanlık sistemi konusu, kendisinin Türkiye'nin ilk doğrudan seçilmiş başkanı olma arzusu olduğu yönünde değerlendiriliyor. Ancak bunun için AK Parti'nin yeniden tek başına iktidar olması gerekiyor.

- Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başına gelmesi, partiye Akdeniz ve Ege bölgeleri dışından oy kazandırabilir.

AKŞAM

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;