ABD'de 'obezite vergisi' tartışılıyor

Amerika'da obezite ile savaşmak için ağır yemek ve çok şekerli içeceklerin vergilerinin yükseltilmesi önerildi

03 Eylül 2009, Perşembe 11:11
A A

Bir araştırma yerel yönetimlerin, eyalet ve hükümetin obeziteyle savaşta, geliri de artıracak vergi artışı önerisinin dikkate alınması gerektiğini savundu. 3 sentlik bir vergi artışının gelecek 4 yılda 24 milyar dolar gelir sağlayacağı hesaplanıyor.

YÜZDE 16.3’Ü OBEZ

Ulusal Araştırma Konseyi ve Tıp Enstitüsü’nün ortaklaşa hazırladığı ‘Çocuk Obezitesini Önlemek İçin Yerel Hükümet Aksiyonu’ isimli raporda, 2-19 yaş arası çocuk ve erginlerin yüzde 16.3’ünün obez olduğunu ortaya koydu. Son 30 yıldır hızla yayılan ve salgın olarak kabul edilen obeziteyle ilgili raporda, “Obezitenin yaygınlığı, bugünün çocuklarının yaşam kalitesini düşürüyor ve yaşam süresi beklentisini azaltıyor” denildi. Raporda ‘çocuk obezitesinin’ ABD’de sağlığı ciddi anlamda tehdit ettiği vurgulandı.

VİDEO OYUNLARI AZALSIN

Rapor eyalet yasa yapıcılarından bürokratlara, belediyelerden cemaat liderlerine herkesin bir an önc e harekete geçmesi federallerin öncülük etmesini beklememeyi öneriyor. Raporda indirim market zincirlerinin yoksul semtlerde mağaza açması, yürümeyi teşvik için kaldırım yapılması, daha çok bisiklet yolu inşa edilmesi ve video oyunlarının azaltılması, okul öncesi ve okul sonrası evde oturmayı engelleyecek ve hareket etmeyi teşvik edecek kulüpler kurulması yapılan öneriler arasında. Öte yandan Başkan Barack Obama’nın sağlık reformu hafif içeceklerde federal vergi önerisini içeriyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;