ABD'den uyarı: Cadı avına son verin

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi darbeyle iktidardan uzaklaştıran Mısır ordusuna, ABD'den uyarı geldi. Washington, Müslüman Kardeşler'in liderleri ve üyelerine karşı başlatılan "cadı avı"na son verilmesini istedi

12 Temmuz 2013, Cuma 11:35
A A

Mısır'da Müslüman Kardeşler liderleri hakkında tutuklama kararı çıkarılması ve gözaltındaki devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye dava açılacığı yönündeki haberler ABD'yi harekete geçirdi.

Mısır ordusunu "keyfi tutuklamalar" nedeniyle uyaran Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, ordunun Mısır'ın geleceğini düşünerek daha "kapsayıcı" hareket etmesi gerektiğini söyledi. Geçiş sürecinde tüm partilere aynı mesafede durulması ve katılımına izin verilmesi gerektiğini ifade eden Carney, "Bu nedenle keyfi gözaltıları destekleyemeyeceğimizi söyledik. Geçişi sivil ve demokratik yollardan seçilmiş bir hükümete dönüştürürken, çabalarınız kapsayıcı olmalı. Eğer bir grup veya partideki bireyleri tutukluyorsanız, o zaman kendi aleyhinize çalışıyorsunuz demektir" dedi.

PSAKİ: ORDU KAPSAYICI OLMALI

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki'den de benzer uyarılar geldi. Psaki, "Son günlerde belirli grupları hedef almaya yönelik tutuklamalar, geçiş hükümeti ve ordusunun takip ettiğini söylediği ulusal uzlaşıyla uyumlu değil" ifadesini kullandı.

Siyasi tutuklamaların ve gözaltıların devam etmesi halinde, Mısır'ın bu krizin üstesinden gelmesinin zor olacağı uyarısı yapan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, kapsayıcı bir sürecin tüm tarafları içermesi gerektiğini söyledi.

2 POLİS ÖLDÜRÜLDÜ

Mısır'da şiddet olayları da devam ediyor. İsmailiye ve Sina kentlerinde meydana gelen ayrı olaylarda 2 polis öldürüldü, 1 polis yaralandı. Ülkenin kuzeyindeki İsmailiyye kentinde devriye gezen bir polis aracına kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu, araçta bulunan Hamade Sabir isimli polis yaşamını yitirirken, Ahmed el-Iraki isimli bir polis de yaralandı. Güvenlik güçleri saldırganların yakalanması için geniş çaplı operasyonu başlattı. Sina bölgesinde, bir güvenlik noktasına düzenlenen silahlı saldırıda da bir polis yaşamını yitirdi.

GÖSTERİLER YAPILACAK

Ramazan'ın ilk Cuma günü olan bugün Mursi destekçileriyle karşıtları gösteri düzenleyecek. Adeviyye meydanındaki eylemlerini sürdüren Müslüman Kardeşler, bugün dev bir gösreri için çağrıda bulundu. Mursi taraftarlarının gösterisine Kahire dışındaki kentlerde de katılım olması bekleniyor. Mursi'ye desteklerini sürdüren Müslüman Kardeşler, askeri darbeye yönelik barışçıl direnişi sürdüreceklerini duyurdu. Mursi karşıtlarıysa Tahrir meydanında toplanma hazırlığında. Mursi karşıtları Tahrir'deki toplu iftar sonrası gösteri yapacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;