AB'den korkutan kriz raporu

AB'den korkutan kriz raporu

29 Eylül 2009, Salı 10:03
A A

AB Komisyonu, yaşanan ekonomik krizin 1930’lardaki ekonomik krizden daha hızlı geliştiğini ancak dengeleyici unsurlar ve karşı önlemler dolayısıyla, daha şiddetli yaşanmayacağını açıkladı

AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İlişkiler Genel Direktörlüğü tarafından hazırlanan "Avrupa’da Ekonomik Kriz: Nedenleri, Sonuçları ve Yanıtları" başlıklı raporda, olaylar zincirinin Avrupa’da 1930’lardan bu yana en derin durgunluğu hazırladığı belirtilerek, "Ekonomik büyümeye ilişkin tahminler aşağı yönlü rekor adımlarla revize edildi. Daralmanın şu anda dip yaptığı görülse de, 2010’da ekonomik etkinlikte az miktarda hızlanma beklentisiyle GSYİH’nin 2009’da euro bölgesi ve genel olarak AB’de yüzde 4 düşeceği tahmin ediliyor" denildi.

-HİTLER DÖNEMİNDEN DAHA HIZLI GELİŞMİŞ-

1930’lu yıllarda benzeri görülmemiş kitlesel işsizliğe tanık olunduğunu, o dönemde işsizliğin ABD’de yüzde 38’e, Almanya’da ise yüzde 43’lere ulaştığını belirten rapor, birçok ülkede ise bu oranın yüzde 30’lar düzeyinde yaşandığına değindi. Raporda, "2010 için daha yüksek işsizlik tahminlerine karşın, bugün işsizlikte 1930’lardaki artış ve kaynak kullanımındaki azalmadan, dünya ölçeğindeki otomatik stabilizörler ve güçlü konjonktür karşıtı politikalardan dolayı sakınılabilir" denildi. 103 sayfalık raporda şu ifadeler de yer aldı:
-Şimdiki ekonomik düşüş açıkça 1930’lardan bu yana yaşananların en şiddetlisi, fakat şimdiye kadar olan üretim düşüşü itibarıyla daha az şiddetli olanıdır. Ani finansal baskının derecesi, dünya ticaretindeki düşüşün sertliği, varlık fiyatları ve ekonomik etkinlik söz konusu olduğunda, şimdiki kriz, Büyük Buhran sırasındakinden daha hızlı gelişmiş bulunmaktadır. Fakat 2008-2009’daki keskin başlangıç düşüşüne karşın şu andaki kriz, 1930’da olduğundan daha hızlı iyileşme ve stabilizasyon vaat ediyor.
-Komisyon’un 2009 tahminlerine göre iyileşme, 2010’daki durgun büyümeyle birlikte görece yavaş olacaktır.
-Komisyon, ‘euro bölgesinde’ potansiyel büyümeyi 2009 ve 2010’da 0 ile yüzde 1 arasında artı olarak hesapladı, potansiyel büyümede iyileşmenin izleyen yıllarda ise sadece yüzde 1.5’e ulaşacağını tahmin etti. Benzer bir fotoğraf, son katılan Üye Devletler, potansiyel büyümede -sermaye oluşumu üzerinde özellikle belirginleşmiş krizin etkisiyle kalıcı azalma görürken- euro bölgesi dışındaki eski üyeler için de ortaya çıkıyor.
-AB Komisyonu’nun 2010 yılı için işsizlik tahminleri arasında en düşüğü yaklaşık yüzde 8 ile Kıbrıs Rum Kesimi, en yükseği ise yaklaşık yüzde 20.5 ile Estonya için yapıldı. AB ortalamasının ise yüzde 11 olması bekleniyor.

ANKA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;