ABD'li casus adayları Türkiye'yi geziyor

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD'de Howard Üniversitesi ve Virginia Tech'in, henüz mezun olmayan öğrencilere ülkenin istihbarat örgütleri için kritik önem taşıyan yeteneklerin öğretildiği aka...

07 Eylül 2009, Pazartesi 14:34
A A

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD’de Howard Üniversitesi ve Virginia Tech’in, henüz mezun olmayan öğrencilere ülkenin istihbarat örgütleri için kritik önem taşıyan yeteneklerin öğretildiği akademik bir programa katıldığını duyurdu. Haberde bu programın çerçevesinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkelere gezilerin de düzenlendiği de kaydedildi. 

Washington Post, ABD’nin prestijli yüksek öğrenim kuruluşlarından Howard Üniversitesi ve Virginia Tech’in, Ulusal İstihbarat Direktörü Bürosunca finanse edilen 2.5 milyon dolarlar bir akademik programa katıldıklarını belirterek programın henüz okullarına devam eden öğrencilere ülkenin ulusal istihbarat örgütleri için kritik önem taşıyan yeteneklerin öğretilmesini amaçladığını kaydetti. 

GEZİLER 10-14 GÜN 

Gazeteye konuşan istihbarat toplumun insan kaynakları şefi Ronald Sanders, söz konusu programın, "bizim için çalışacak" olan üniversite mezunlarından oluşan bir kaynak oluşturmayı amaçladığını söyledi.

Bu arada, istihbarat kuruluşlarının, öğrencilerin tümünün siyah olduğu kolej ve üniversitelerden de eleman aldıkları anlatıldığı haberde programın bir unsurunun, "özel yurtdışı deneyimleri" olduğu, kurslara katılanlar için yabancı bir ülkede 10-14 gün süren bir gezinin de düzenlendiği kaydedildi. 

Haberde Howard Üniversitesi ve Virginia Tech’a yönelik finansmanı açıklayan Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis C. Blair’in geçen hafta programa ilişkin bilgi verirken bu çerçevede son dönemde Çin, Ekvator, Mısır, Gana, Güney Afrika ve Türkiye’ye gezilerin düzenlendiğini de anlattığına dikkat çekildi.

ANKA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;