ABD'li işletmecinin 'Jivkov' özentisi

ABD'li otel sahibinin, Hispanik çalışanlardan isimlerini 'İngilizce'ye uyarlamasını isteyince akıllara 'Jivkov' dönemi geldi

26 Ekim 2009, Pazartesi 12:18
A A

ABD’nin New Mexico eyaletinde bir oteli satın alan kişi, Latin Amerika asıllı (Hispanik) çalışanların isimlerini değiştirerek, "Martin" ya da "Marcos" gibi isimlerin "Mark" ya da "Bill" gibi İngilizce isimlere dönüştürülmesini istedi. Bulgaristan yönetimi de, baskıcı Todor Jivkov döneminde, 1984 yılından itibaren Türk soydaşların isimlerini değiştirmişti. O dönemde, sonu 'oğlu' ile biten Türk isimleri 'ov' ile bitecek şekilde değiştirilmişti... 

Teksaslı otelci Larry Whitten, daha önce görüp beğendiği Taos’da yeni satın aldığı otelde çalışanlarla bir araya geldi. Çalışanların yönetimine karşı düşmanca tavır içinde olduğunu düşünen ve İspanyolca kendisi hakkında konuştuklarını varsayan Whitten, çalışanlardan önce kendi yanında yalnızca İngilizce konuşmalarını istedi. 

BAZILARINI KOVDU

Bu süreçte düşmanca olduğu gerekçesiyle bazı çalışanlar kovuldu. Whitten, daha sonra da bazı çalışanlardan İspanyolca isimlerini değiştirmelerini istedi. Whitten, doğrudan müşteriyle temasta olan çalışanların isimlerinin söylenmesindeki zorluk nedeniyle bu uygulamayı tüm otellerinde yaptığını belirtti. 

Bunun ırkçılık olmadığını savunan Whitten, otel müşterilerinin, Amerika’nın birçok yerinden arayan kişilerin İspanyol aksanı, kültürü ya da İspanyolca konusunda bilgileri olmadığını öne sürdü. Kovulan otel çalışanlarından Martin Gutierrez, kendisinden adının İngilizce’de söylenen şekliyle değiştirmesini istenmesinin saygısızlık olduğunu, otelin yeni sahibine New Mexico’da İngilizce’den ziyade İspanyolca konuşulduğunu söylediğini, ancak bunu önemsemediğini belirtti. 

PROTESTO EDİLDİ

İsim değiştirme girişimi, otelin eski çalışanları, akrabaları ve bölge sakinleri tarafından protesto edildi. Eylemcilerden Juanito Burns Jr, Whitten’ın ırkçı olduğunu ve ne yanlış yaptığını bile bilmediğini söyledi. Birleşik Güney Amerika Vatandaşları Birliği de Whitten’a bir mektup yazarak, İspanyol asıllı çalışanların endişelerini dile getirdi. Virginia doğumlu ve 40 yıldan fazla süredir otelcilik yapan Whitten, Texas ile Oklahoma, Florida ve South Carolina’da 20 civarında otele sahip. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;