ABD'nin beklenmedik müttefiki: PKK

Reuters haber ajansında yer alan haber analizde; Irak'ta cihatçı İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı verilen savaşa katılan PKK'nın kendine yeni bir rol bulduğunu anlatıyor

22 Ağustos 2014, Cuma 09:52
A A

Reuters Haber Ajansının geçtiği ve Mahmur mahreci bulunan kapsamlı haber-analizde, “Washington Irak’ta İslam Devleti militanlarına karşı savaşında kendine beklenmedik bir müttefik kazandı. Normalde terörist olarak nitelenen bir grup savaşçı” ifadesi ile başlıyor. “Yasadışı PKK’nın 30 yıldır Türk devletine karşı isyanı nedeniyle kınandığı” şimdi ise Irak’taki cihatçı militanların yenilgiye uğratılmasında rol oynadığı belirtiliyor.

Haberde ayrıca, İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı ittifak yapan PKK ile KDP arasında tekrar tarihi sürtüşmelerin yüzeye çıktığı aktarılıyor. Ajansa konuşan KDP’li bir yetkili, ABD ve AB’nin terör listesindeki PKK’nın varlığının Kürtlere silah verilmesini yavaşlatacağını söyleyerek, “Onlara ihtiyacımız yok” diyor.

‘TÜRKİYE'DEKİ İSYANI KÖRÜKLEMEZ’

Ajansa konuşan bir Türk yetkili ise, ‘PKK’nın Irak’taki rolünün Türkiye’deki isyanı körükleyeceği yönünde bir endişeleri olmadığını’ belirtiyor. Ajansa konuşan Ankara merkezli Avrupalı bir diplomat ise PKK’nın, Irak’taki faaliyetlerini AB’yi terör listesinden çıkmak için ikna edebilecek bir diplomatik kaldıraç olarak gördüğünü söylüyor. Ancak diplomat AB’nin Türkiye ile anlaşmaya varmadan PKK’yı terör listesinden çıkarmasının mümkün olmadığını söylüyor. (Radikal)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;