Abdullah Cömert davasında ret kararı

Hatay'da Gezi Parkı eylemleri arasında attığı gaz fişeği ile Abdullah Cömert'in (22) ölümüne neden olduğu öne sürülen polis memuru Ahmet Kuş'un (29) tutuklanması istemiyle yapılan başvuru, Hatay 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedildi

27 Ağustos 2014, Çarşamba 15:09
A A

Güvenlik gerekçesiyle Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’nce dosyası Balıkesir’e gönderilen Abdullah Cömert davasında, olası kasıtla adam öldürmek suçundan tutuksuz yargılanan polis memuru Ahmet Kuş’un tutuklanması için Cömert Ailesi’nin avukatı Hatice Can, 11 Temmuz’da Hatay 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi. Dilekçesinde Kuş’un  tutuklanmayı gerektirir suçlardan olan olası kasıtla adam öldürme suçuyla yargılandığı hatırlatan Can, Ankara’da Ethem Sarısülük’ü öldüren ve Ahmet Kuş gibi olası kasıtla adam öldürmek suçuyla yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz’ın tutuklu yargılandığı hatırlattı.

Can’ın başvurusunu görüşen mahkeme, Ahmet Kuş’un tutuklanması istemini reddetti. Mahkemenin kararını değerlendiren Hatice Can, kararın kendisine tebliği edilmediğini belirterek, "Kararı UYAP sisteminden gördüm ve gördüğüm kadarıyla da reddin gerekçesinde delillerde bir değişiklik olmadığı gösteriliyor" dedi.

'YARGI TARAFINDAN KORUNUYOR'

Karardan bir süre sonra dava dosyasının esasının sistemden kapatıldığını belirten Can, kararı şöyle değerlendirdi:

"Yargıtay kararı gelir gelmez heyet toplanmış, kağıt üzerinde duruşma yapmış ve dosyanın esasını kapatıp Balıkesir’e göndermeye karar vermiş. Kararı sistemden görmüştüm ama şimdi göremiyorum. Sonuçta bu sanığın kesinlikle mahkum olacağına dair bir inancım var. Tutuklanma talebimizin reddine gelince, kamu görevlilerinin veya devlet erkini kullanarak suç işleyenlerin ne yazık ki hem yargı tarafından hem de idare tarafından korunuyorlar."

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;