Abdullah Cömert Parkı açıldı

Hatay'da Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in adı Bakırköy Kartaltepe Mahallesi'nde bulunan parka verildi. Ölümünün birinci yılında parka ismi verilen Cömert'in anne, baba ve kardeşi de düzenlenen törene katıldı. Açılış sırasında zaman zaman duygusal anlar yaşandı

03 Haziran 2014, Salı 17:44
A A

Parkın açılışında bir konuşma yapan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, "Gezi olaylarının birinci yıl dönümünde, Gezi şehitlerinin ilki olan Abdullah Cömert kardeşimiz, ’Abdocan’ adını yaşatmak için Gezi direnişinde hayatını kaybedenleri uzun yıllar Bakırköy’de Türkiye’de yaşatmak için bu parkı açıyoruz. Biz Bakırköy’de çok küçük bir şey yapabildik. Ama biliyoruz ki, bu ülke vefalıdır, bizim insanlarımız unutmaz. Nasıl ki geçmişte, bu ülkenin bağımsızlığı, özgürlüğü için hayatını hiç çekinmeden veren Deniz’leri, Mahir’leri, Uğur Mumcu’ları unutmadıysak,  bundan sonra da Taksim’de ayağa kalkan Gezi direnişçilerini unutmayacağız" şeklinde konuştu.

BABA ALİ CÖMERT: ÖLDÜK AMA KORKMUYORUZ

Parkta toplanan kalabalığa seslenen baba Ali Cömert ise "Biz direne, direne kazanacağız Allah’ın izniyle. Sizin damarlarınızdaki asil kan mevcut oldukça, biz kazanacağız. Bizden artık korksunlar. Biz artık korkmuyoruz. Öldük, ama korkmuyoruz. Yine de öleceğiz, yine de kazanacağız" dedi.

GÖZÜ YAŞLI ANNE "OĞLUMUN SESİNİ ÖZLEDİM"

Oğlunun isminin verildiği parkın açılışına katılan acılı anne Hatice Cömert, konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Anne Cömert’in konuşması sırasında, açılışa katılan vatandaşlar da duygusal anlar yaşadı. Anne Hatice Cömert, "Hepinizden Allah razı olsun. Benim oğlumun ismine park yaptınız. Adını yaşatmak için. Bizim acımız çok büyük bir acı. Bu gün benim oğlumun öldüğü gün. Bir yıl oldu. Bugün ölüm yıl dönümü. Benim oğlum ilk şehit oldu Abdocan Cömert. Bütün şehitlerin mekanı cennet olsun. Bir yıldır sabah, öğlen, akşam ağlıyorum. Sesini özledim, onu özledim. Benim oğlum park için sadece sokağa çıktı. Çünkü genç, yaşlı, çocuk oraya gitmek istiyor. Nefes almak istiyor" şeklinde konuştu.

Aile fertleri ve Belediye Başkanı konuşmaların ardından parkın açılışını yaptı. Parkta toplanan kalabalık sık, sık ’Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ şeklinde slogan attı.

Bulut MÜLHİM/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.