Acayip bir sistem!

Bilgisayar kasasında yerden tasarruf etme çabası, bakın nasıl bir manzara ortaya çıkardı!

Acayip bir sistem!

PC üreticilerinin kasa alanından tasarruf etmek üzere her şeyi denediklerini biliyoruz. Apacer'ın girişimi ise daha önce rastlamadığımız cinsten. Firma, DDR3 masaüstü RAM'lerinin üzerine M.2 SSD eklenti kartı slotu ve CFast CompactFlash kart slotu eklemeye başlamış durumda.

RAM üzerine eklenen slotlar, veriyi aktarmak için SATA III arayüzünü kullanıyorlar. RAM üzerine takılan SSD diskler, güç ihtiyaçlarını RAM slotu üzerinden karşılıyorlar. RAM çubukları, M.2 SSD kartlarının üç çeşidini de destekliyorlar (2242, 2260 ve 2280). Bu sayede daha yüksek kapasiteli M.2 kartları kullanmak mümkün hale geliyor.

DIMM'lerin üzerinde görünen konektörlerin, muhtemelen anakart üzerindeki SATA kontektörlerine bağlanması gerekiyor. Dolayısıyla RAM'ler, büyük ihtimalle M.2'nin daha hızlı PCI-Express sürümünden faydalanamıyorlar.

Apacer'ın "SDIMMS"leri (S, "storage" / "depolama" anlamına geliyor), şu an örnekleme aşamasında ve firma, RAM ve SSD'leri genellikle OEM'lere sattığından kısa süre içinde piyasada boy göstermesi beklenmiyor.

Resimlerle: Tarihten en çekici 9 bilgisayar tasarımı!

Kaynak: CHIP Online