Acele etmeyin canım!

Salı, 22 Haziran 2010 - 05:00

Bir kooperatifle olan ihtilafım nedeni ile bir meslektaşınıza önce 2 bin, sonra da 3 bin TL verdim. Ancak kooperatifle olan ihtilaf bir yılda biter derken şimdi dava açılmış, üçüncü celseymiş. Ama ben hiç bilgi alamıyorum. Durumumu nasıl netleştiririm? U.U.

Bu okuyucuma yanıt verirken bundan diğer okuyucularımın da yararlanmasını istedim. Onun için genel yanıt vereceğim. Değerli okuyucularım, bizde davalar ne yazıkki öyle iki-üç celsede bitmez. Bir dava açarsınız, yaklaşık bir yılda biter dersiniz, bu dava üç yıl sürer. Bunda şaşıracak bir şey yok. 10 yıl süren davalar bile var. İşin uzaması elde olan bir şey değil, iki celse arası altı ay olursa bu davanın kısa sürede bitmesini bekleyebilir misiniz? Bizi de aldattılar. Dediler ki; “Artık bilgisayara geçtik, nüfus kayıtları bile mahkeme kaleminde bilgisayardan çıkacak, davalarınız ‘pat’ diye iki celsede bitecek.” Bu aklı verene selam olsun ki şimdi sadece bilgisayarın çalışması için üç gün bekliyoruz. Program çöküyor, üç gün açılmıyor. Dava açacaklar, temyiz yapacaklar, müddetli işi olanlar perişan, kalem personeli daha perişan, işler yürümüyor da yürümüyor. İçinde olmayan bilmez. Ancak rahatlamak istiyorsanız size bir tek bilgi yeter, dosya numaranızı öğrenin mahkeme kalemindeki dosyanıza bakın, bu kadar basit. Üstelik vatandaşın acelesi ne ki, vatandaşın vakti ve parası bol, beklesin. Hem ne demişler “Acele işe şeytan karışır”.

Biraz karışık...

Çocuğu olmayan bir çiftin vefatı halinde, miras paylaşımı nasıl olur? Çiftlerden erkek olan 85 yaşında öldü. Eşi sağ, tek çocukları genç yaşta vefat etti. Ölen kişinin 3 kardeşi var, onlar da vefat etti. Şu anda kardeşlerinin çocukları sağ. 85 yaşında ölen kişinin mirası nasıl paylaşılacak?

Sorunuzdan anlaşılan, 85 yaşındaki koca ölmüş geriye eşi ve 3 kardeşinin çocukları mirasçı olarak kalmış. Ayrıca eşlerin tek çocukları babasından önce ölmüş. Ortada bir vasiyetname var ise öncelikle bu esas alınacaktır. Biz bir vasiyetname olmadığını varsayarak olayı değerlendiriyoruz. Burada bilinmesi gereken birkaç konu daha var. Ölen çocuk, evli ve çocuklu iken ölmüş ise mirasçılar, sağ olan annesi ile çocuğun eşi ve çocuklarıdır. Çocuk evlenmeden ve çocuk sahibi olmadan ölmüş ise mirasçılar sağ kalan eş ile kardeş çocuklarıdır. Bunların miras payları kardeş çocuklarının sayısına göre değişir. Eş; torunları ile mirasçı oluyor ise mirasın dörtte birini, ölen eşinin kardeşlerinin çocukları ile mirasçı oluyor ise mirasın yarısını alacaktır.