'Açılım' sınırdan girdi

Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla 'Demokratik Açılım'a katkıda bulunmak amacıyla Türkiye'ye gelmeye karar veren PKK'lı barış gruplarından ikisi dün Habur Sınır Kapısı'ndan girip teslim oldu

20 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

LÜKS CİPLERLE GELDİLER

Kuzey Irak’ta, sivillerin kaldığı Mahmur Kampı’ndan 26, PKK’nın karargahı durumundaki Kandil Dağı’ndan 8 kişi dün sabah yola çıktı ve Erbil-Musul arasındaki Kelek kasabasında buluştu. Kandil Dağı’ndan gelen militanların üzerinde teröristlerin giydikleri kıyafetler vardı ve silahsızlardı. Bu 8 militan buluşma noktasına lüks ciplerle geldi. İki grup birleşip Silopi’deki Habur Sınır Kapısı’na doğru harekete geçti.

'HÜKÜMETİN ELİ GÜÇLENİR'

Sınırın Türkiye tarafında ise sabah erkenden büyük bir kalabalık toplandı. DTP’lilerin topladığı kalabalık, ellerinde PKK bayrakları ve Apo posterleriyle grubu beklemeye başladı. DTP lideri Ahmet Türk de burada yaptığı basın toplantısında tıkanan barış sürecini Abdullah Öcalan’ın açtığını iddia edip “Bu adım açılım sürecinde hükümetin elini güçlendirecek bir adımdır” dedi.

KONVOYDA KAZA: 1 ÖLÜ

PKK’lıları getiren konvoy Mahmur-Erbil arasında kaza yaptı, bir çocuk öldü. Konvoy saat 15.00 sıralarında Kuzey Irak tarafında peşmergelerin kontrolünde olan Halil İbrahim Sınır Kapısı’na ulaştı. Peşmergeler grubu 15.45’te Türk makamlarına teslim etti. Gruptakiler sınırdaki tabur komutanlığına götürülüp özel yetkili 4 savcı tarafından sorguya alındı. 40 avukat da gruptakileri savunmak için sınırdaydı.

'KALICI BARIŞ İÇİN GELDİK'

Türkiye’ye girmeden önce grup adına açıklama yapan Şerif Gençdağ, “Eve Dönüş Yasası ya da etkin pişmanlığı düzenleyen TCK’nın 221. maddesinden yararlanma gibi bir isteğimiz yok. Biz eve dönmek ya da teslim olmak için gitmiyoruz. Aksine Türkiye’de kalıcı bir barışın sağlanması için demokratik adım atmak istiyoruz. Kendi özgür kararımızla bu sürece dahil olmak istedik” dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;